Slovenský med najlepší na svete

Úspech na včelárskej výstave

[j.protic] publikované: 2017-10-28 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

 

Medom sa naša krajina môže naozaj chváliť. Vo svete majú produkty našich včiel a včelárov dobré meno a slovenským včelárom visia na stenách prestížne ocenenia.

 


Už naši predkovia v staroveku poznali účinky medu na ľudský organizmus. Med alebo koláče vyrobené z neho sa stali obetným darom pri rôznych obradoch a často v ňom ľudia videli pokrm bohov. Vôňa medovníkov a medoviny je napríklad aj neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Magické chvíle pri štedrovečernom stole si však nevieme predstaviť najmä bez pohára medu, ktorým - či už v duchu tradície, alebo viery - natierame oblátky. Kým včela nazbiera kilogram medu, nalieta státisíce kilometrov. Akoby sedemkrát obletela zem. V každom pohári je teda zhmotnené množstvo práce a usilovnosti nielen včely ale aj včelára.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Medové výrobky z Košíc prekonali aj tento rok svetovú konkurenciu. Na včelárskej výstave Apimondia v Instanbule na prelome septembra a októbra sa med z včelína Tibora Vargapála umiestnil na prvom mieste v medzinárodnej konkurencii. Tekuté zlato si získalo porotu nielen kvalitou, ale i dizajnom. Medár z Košíc , Tibor Vargapál , si z Turecka odniesol hneď deväť z desiatich možných ocenení. V Istanbule za med získal zlaté medaile za medovinu, darčekové balenie, kolekciu štyroch druhov medov a za oriešky a sušené ovocie v mede. Ocenený včelár sa včeláreniu s rodinou venuje už viac ako 70 rokov. S včelárením začal starý otec , ktorý obhospodaroval okolo 40 včelstiev. Tibor sa naučil od neho základom včelárenia. Včelnicu rozšírili, zmodernizovali a teraz sa obhospodaruje približne 200 včelstiev spolu so svojim synom. Základňa farmy sa nachádza v okrese Trebišov, 70 km od Košíc, v dedinke Hraň. Farma sa zameriava na produkciu medov rôznych druhov – agátového, repkového, lipového, slnečnicového, lesného. Produkujú aj peľ, propolis a materskú kašičku. Prvú zlatú medailu získal talentovaný včelár ešte v roku 2013 v Kyjeve. Ďalšia výstava o dva roky neskôr v Južnej Kórey znamenala pre včelársku rodinu tri zlaté medaile. Rok 2017 priniesol rodine Tibora Vargapála za ich med vysoké ocenenie. Z Istanbulu si rodina za svoj med odniesla deväť zlatých medailí. Najbližšie si nadšenci včelárstva zmerajú sily o dva roky v kanadskom Montreale.

 

dr.Alžbeta Capková

 

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: