Poučná Hra s jedlom

Interaktívna výstava na zámku Schloss Hof

[j.protic] publikované: 2019-08-01 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto/schlosshof.at

Na rakúskom zámku Schloss Hof a blízkom zámku Niederweiden , neďaleko Bratislavy sa návštevníci môžu hravou formou dozvedieť veľa zaujímavých vecí okolo výroby a distribúcie potravín i jedla.


Až do 17.11.2019 bude otvorená interaktívna výstava pod názvom „Hra s jedlom“ (Das Spiel mit dem Essen). Je to vlastne pokračovanie prvej interaktívnej výstavy, ktorá sa v minulom roku konala pod titulkom“ Prečo svet je, ako je ?“ Ide o ucelený, dobre premyslený cyklus troch na seba nadväzujúcich, tematických podujatí, to záverečné je naplánované na rok 2020.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Tohtoročná výstava na zámku Schloss Hof a Niederweiden je venovaná ceste jedla od producenta ku konzumentovi. Umožňuje nahliadnuť do viacúrovňového sveta obchodu s potravinami a poukazuje na to, akú úlohu v ňom má človek ako spotrebiteľ. Jednotlivé časti výstavy ponúkajú interaktívnym spôsobom množstvo informácii nielen v nemčine a angličtine, ale aj v slovenskom jazyku. Aj keď výstava je určená skôr dospelým, aj študenti si môžu preveriť resp. obohatiť svoje vedomosti, ba sú tu aj exponáty určené pre deti. Uvidíte aj to, ako obchody s potravinami vyzerali v minulých storočiach, ako nakupovali napr. naši starí rodičia, ako sa menil systém pokladní. Pohľad do histórie vám ukáže ako sa kedysi prepravoval tovar Okrem toho sa výstava zaoberá kultúrou stolovania, teda zvykmi, tradíciami a rituálmi týkajúcimi sa jedla a stolovania. Zaiste vás zaujme aj to, aké sú tradíciie stolovania v rôznych častiach sveta, ako sa správajú ľudia pri spoločnom stole napr. v USA alebo v Indii.

Výstava na zámku Schloss Hof je úzko prepojená s výstavou na neďalekom zámku Niederweiden.

Tu vystavené exponáty zavedú návštevníkov do minulosti, súčasnosti a budúcnosti „obchodu“. Výstava plasticky znázorňuje historický vývoj dnešných supermarketov: od malého regionálneho obchodu s potravinami, cez rodinné obchodíky, až po najmodernejšie trendy. Výstava prezentuje historický vývoj supermarketu - od malého regionálneho obchodíka až po súčasnosť. Pre bežného konzumenta, nakupúceho sú poučné exponáty o psychológii supermarketu, obchodné inovácie a digitalizácia: Ako bude vyzerať supermarket budúcnosti? Dozviete sa napr. aj to akými zásadami sa riadia obchodníci pri umiestnenie tovaru na regáloch. Nechýbajú ani exponáty, kde si hravou formou môžete overiť vaše vedomosti, týkajúce sa obchodu. Návšteva výstavy je interaktívnym zážitkom a donutí vás zamyslieť sa nad tým, ako a prečo nakupujete rôzne druhy potravin.

Tieto jedinenčné výstavy môžete absolvovať aj v rámci lektorovanej prehliadky, dokonca v určených dňoch aj v slovenskom jazyku.. Viac info na www.schlosshof.at/sk

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: