Kalifornské vína sú svetoznáme…

by j.protic

Keď sme zo San Francisca prešli legendárnym mostom Golden Gates Bridge smerom na sever, rýchlo som pochopil  prečo sa toto územie Kalifornie  nazýva aj rajom vinárov. Na obrovskom území sa nachádzajú dve najväčšie vinárske oblasti: Napa Valley a Sonoma County.  Všade vôkol úchvatný výhľad, malebné zvlnené kopce, roziahle vinice, ktoré mi tak trochu pripomínali oblasť Malých Karpát, ale pochopiteľne v neporovnateľne väčšom rozmere.

Podnebie Kalifornie je ovplyvnené blízkosťou Pacifiku a dvomi pohoriami – Coast Range a Sierra Nevada, prebiehajúcimi severojužným smerom, paralelne s pobrežím.

Väčšina polôh má dostatok slnečného svitu, ideálny pokles teploty v nočných hodinách a primeranú vlahu. Smerom do vnútrozemia narastá suma denných teplôt i amplitúda medzi dňom a nocou a znižuje sa relatívna vlhkosť vzduchu. To všetko má mimoriadne priaznivý vplyv na kvalitu hrozna…

Vinárstvo Bueno Vista-najstaršie v meste Sonoma

My v Európe si to neuvedomujeme ale Spojené štáty sú na šiestom mieste z hľadiska rozlohy vinohradov na svete. Vinič sa pestuje takmer v každom štáte USA, 90% však v Kalifornii.

Na 208-tisícoch hektároch sa v slnečnom štáte pestuje takmer 100 rôznych odrôd viniča a víno tu dorába viac ako 1700 producentov.

Šesťdesiat percent plôch je vysadených červenými, zvyšok bielymi odrodami. Jednoznačne najpopulárnejšou dvojicou je cabernet sauvignon  a chardonnay, ktoré je takmer vždy barikované. Ďalšími populárnymi druhmi sú najmä merlot a zinfandel.

Je nesporné že . „Zlatý štát“ i preslávili vína z odrôd Cabernet Sauvignon a Chardonnay, ktoré sa vypracovali na svetovú špičku. Míľnikom v hodnotení a akceptácií kalifornských vín bola slávna Parížska degustácia z roku 1976, kedy americké vína porazili slávne francúzske ikony. Zrazu vína zo „Golden State“ sa dostali do povedomia milovníkov špičkových vín a zaradili sa medzi svetovú vinársku elitu (aj cenovo…).

Historická zástava štátu Kalifornia

Kalifornia je jedinou krajinou Nového sveta produkujúcou víno na severnej hemisfére. Dohromady sa v takmer 2000-kilometrovom páse od jej severnej hranice až po Mexiko ročne dorobí neuveriteľných 2,2 miliardy litrov vína (takmer 3 miliardy fliaš), čo najľudnatejší  americký štát radí v objeme produkcie hneď za Taliansko, Francúzsko a Španielsko.

Ku kvalitným kalifornským vínam sa  bežný Európan nedostáva príliš často, najskôr v rôznych vinotékach alebo vo špičkových reštauráciach . . Sú pomerne drahé, no čo je ešte dôležitejšie, na domácej pôde sa tešia vysokej obľube a tak sa väčšina produkcie vypije na území Spojených štátov. Export však neustále narastá, každým rokom približne o 20 percent.

Kalifornia dnes vyváža necelú pätinu vlastnej produkcie do viac ako 125 krajín sveta. Jej najväčšími odberateľmi sú Veľká Británia, Kanada, Nemecko a Japonsko.

My sme navštívili mesto Sonoma, ktoré je centrom rovnomernej vinárskej oblasti. Zo San Francisca sa sem dostanete za necelú hodinu jazdy autom. Okrem svetoznámeho vinárstva má mesto kľúčové miesto v histórii Kalifornie.  

Do Sonomy siaha história Misie San Francisco Solano, ktorá bola založená v roku 1823 alebo miesta, kde bola vztýčená originálna „Medvedia vlajka kalifornskej republiky“ v roku 1846. Týmto aktom fakticky vznikla prvá Kalifornská republika, ktorá síce trvala iba 23 dni, ale bola základom štátnosti.  Námestie je kultúrnou pamiatkou, ktorá sa stala námetom pre kresby mnohých umelcov. Nadšenci histórie ocenia skvosty jedného z najväčších kalifornských námestí Sonoma Plaza, od ktorého sa odvíjali dejiny oblasti. Aj dnes sa tu nachádza množstvo historických pamiatok, ktoré sú popretkávané sviežou zeleňou.

 Veľa z miestnej histórie sme sa dozvedeli  návštevou  , Sonoma County Museum, Sonoma State Historic Park v centre Sonomy.

Vinárske oblasti sú turisticky veľmi atraktívne, ročne ich navštívi viac ako 15 miliónov turistov, vo veľkej väčšine domácich. Nečaká ich len skvelé víno vo vinárstvach, ale aj bohatý sprievodný program pre malých ale i starších návštevníkov….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ