Palm Springs – mesto,kde aj v zime je leto

by szlaszlo

Viete, čo majú spoločné Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Elvis Presley čí Leonard di Caprio? Všetci mali domy, čí bývali v kalifornskom meste Palm Springs. Mesto v strede púšte  je stále obľúbené aj medzi hollywoodskou smotánkou.

Už samotná cesta  autom do tohto  50 tisícového mesta je zážitkom. Leží necelých 190 km juhovýchodne od Los Angeles a takmer rovnaká vzdialenosť ho oddeluje od  prístavného mesta na juhu Kalifornie, San Diega. Asi po hodinke cestovania od LA míňame v na pohľad nevľúdnej ,kopcovitej krajine obrovské parky veterných elektrární . Ich vrtule sa z auta zdali byť oveľa väčšie ako susednom Rakúsku, ale niet sa čo čudovať, v Amerike je všeobecne všetko väčšie ako u nás v Európe /väčšie autá, parkoviská,dialnice,, nákupné strediská atď…/.

 Mesto nás víta úchvatnou scenériou, z jednej strany sa týči vysoké pohorie /Mt.San Jacinto/, ktoré chráni domy od vetra, z druhej strany nížina s nizkymi domami oblokopená vysokými palmami, ktorých je tu neúrekom.

Slávu Palm Springs založili hollywoodske hviezdy ešte v prvej polovici minulého storočia. V zmluvách mali klauzulu, že v prípade potreby sa musia dostaviť do filmových  ateliérov do  dvoch hodin od zavolania. Z hľadiska oddychu a relaxu  a najmä dostupnosti Palm Springs túto podmienku splňal. Mestečko s mimoriadne priaznivou klímou, ktorá bola vhodná najmä na liečenie chorôb dýchacieho ústrojenstva   po lekároch ako prví objavili  umelci, najmä herci, ktorí hľadali pokojné, tiché miesto na oddych. Prvý známy hotel, legendárny El Mirador otvorili v roku 1927.Krásne prostredie, palmy, bazény  ako magnet lákalo vtedajšie celebrity. Trávili tu dovolenku o.i. Charlie Chaplin, Johnny Weismuller, Salvador Dali či Albert Einstein. Chýr príjemného miesta, kde slnko svieti viac ako 300 dní v roku sa šíril rýchlo. Neskôr sa boháči neuspokojili s tým, aby tu boli iba niekoľko dní v roku v hoteloch, ale začali si stavať prepychové domy. Začal sa nebývaly stavebný boom, mestečko sa rýchlo menilo, ale až v roku 1938 tu žilo toľko obyvateľov, aby ho oficiálne mohli vyhlásiť za mesto.

Vznikali aj nové športoviská, Palm Springs je dnes Mekkou golfistov, v meste a v okolí sa nachádza viac ako 150 golfových ihrísk.  Pravidelne sa tu koná golfový turnaj najvyššej kategórie v rámci série PGA. Neďaleký Indian Wells je už tradične dejiskom ženského turnaja WTA, kde v minulosti slávila veľké úspechy aj naša Daniela Hantuchová.

Stavebná horúčka neutíchla  ani po 2.svetovej vojne. V 50-tych rokoch prvým slávnym prominentom, ktorý si tu dal postaviť dom bol Frank Sinatra. Leží v časti Two Palms, ktorá je charakteristická tým, že pri každom dome stoja dve palmy. Zvonku nás prekvapila moderná architektúra, ktorá na svoju dobu bola veľmi progresívna. Kvôli vysokému plotu  z ulice donútra vela nevidieť, ale je zrejmé, že dom má tvar klavíra  Ako sme sa dozvedeli od naších sprievodcov, Palm Springs je vlastne múzeom modernej architektúry, nachádza sa tu mnoho zaujímavých stavieb z 50. a 60.rokov. Architekti sa v tom čase doslovne predbiehali pri navrhovaní moderných, odvážnych riešení pre svojich bohatých klientov. Dnes sú to krásne pamätniky svojej doby, na ktoré sa chodia pozerať  študenti architektúry  z celého sveta. Zaujal nás majestátny, poschodový dom v kopcovitej štvrti , kde v roku 1966 strávil Elvis Presley medové týždne, po svadbe s Priscillou. Dom pod názvom House of Tomorrow je prístupný verejnosti, žiaľ pri našej návšteve bol kvôli sviatkom zatvorený, čo sme ľutovali nielen m, ale skupinka  holandských turistiek, ktoré sa dali doviesť sem taxíkom. Ale aj fotky zvonka na pamiatku stáli zato. Dom nie je obývaný, avšak  možno si ho prenajať na rôzne podujatia.

Najpríjemnejšie obdobie v Pam Springs-e sú zimné mesiace, kedy denná teplota sa pohybuje okolo 25 C, naopak v lete bývajú veľké horúčavy, s teplotami nad 40 C, rekord namerali 28.júla 1995,kedy tu bolo až neuveritelných 51C.  V  lete sa mesto vyľudňuje, kto môže, sťahuje sa do príjemnejšieho prostredia, niekde bližšie k Tichému oceánu.  

Palm Springs je mimoriadne liberálne mesto, viac ako tretinu obyvateľstva tvoria homosexuáli, dokonca aj starosta je gay /aj jeho predchodca ním bol/ . V návštevníckom centre nás preto neprekvapili turistické materiály  venované príslušníkom LGBT komunity, letáčiky im poskytovali informácie  o bohatom výbere hotelov, reštaurácii čí zábavnych podnikov, kde sa môžu dobre cítiť.

Aj okolie mesta ponúka zaujímavé zážitky. Výlet kabinkovou lanovkou Tramway , ktorá vedie od severného  okraja  mesta až do výšky takmer dvetisíc metrov stojí za to.Za necelých pätnásť minút jazdy prekonáte až  5 vegetačných pásiem. Odmenou je úchvatný výhľad do púšte. Pri návšteve  mesta Palm Springs nemožno vynechať ani blízky národný park Yoshua Tree NP, ktorý ponúka jedinečný zážitok milovníkom prírody. Leží na ploche takmer 3200 km2, a zasahujú doňho dva púšte, coloradská a mohavská. Máte pocit, akoby ste sa ocitli na inej planéte, obrovské, hladké, zväčša gulaté skaly vyzerajú ako filmové kulisy, a zvláštne, vysoké stromy , juky vytvárajú bizarnú scenériu. Za jeden deň nemáte šancu si pozrieť všetky zaujímavé miesta. Vstupné 30 USD  sa platí za auto/ bez ohľadu na počet cestujúcich/, lístok platí 7 dní, takže – ak máte čas – môžete sa pokojne vrátiť, a oboznámiť so všetkým, čo ponúka tento zaujímavý kút našej planéty…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ