Cyklomost do Rakúska

Devínska Nová Ves sa spojí s rakúskym Schlosshofom

[j.protic] publikované: 2011-09-30 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

To, o čom snívali súčasné a minulé generácie sa stane skutočnosťou.


Na mieste bývalej železnej opony vznikne čoskoro cyklomost medzi Slovenskom a Rakúskom. Most bude slúžiť pre cyklistov, peších turistov aj záchrannú službu a spojí regionálnu sieť rakúskych a slovenských cyklotrás.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Ak všetko pôjde podľa plánu už začiatkom leta 2012 by sa mali po cyklomoste, ktorý spojí bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsky Schlosshof, previezť prví cyklisti. Most postavia vďaka cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom. Na našej strane sa na budovaní mostu začalo pracovať už koncom septembra..

Cyklomost vyrastie na mieste bývalej železnej opony. Na rieke Morava, ktorá tvorí hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom, tak postavia v Bratislavskom kraji prvý nový most po viac ako 60 rokoch.

Pred spustením železnej opony spájalo Slovensko s Rakúskom 24 mostov cez rieku Moravu. Druhú svetovú prežil iba železničný most na Marchegg. Po nežnej pribudlo len pontónové premostenie spájajúce Moravský Svätý Ján a Hohenau.

Landeshauptmann spolkovej krajiny Dolné Rakúsko Erwin Pröll považuje cyklomost za niečo viac ako len technický projekt, je podľa neho signálom, že mosty medzi našimi krajinami sa viac nebudú strhávať, ale stavať.

Vďaka mostu budú môcť Slováci objavovať rakúsky Schlosshof a Dolné Rakúsko a naopak, Rakúšania objavia slovenský Devín, Záhorie aj oblasť Malých Karpát.

Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel 7 metrov. Výška mosta nad hladinou Moravy umožní v budúcnosti bezpečnú plavbu po rieke. Most sa po jeho postavení stane dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás. Projekt je podporený v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013. Bratislavský kraj financuje nájazd na most na slovenskej strane a 62,86 percent oceľového mosta. Schválený príspevok pre kraj z Európskej únie predstavuje sumu 2 792 699,97 eur, z čoho päť percent kraj zaplatí z vlastných zdrojov.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: