Prvá česká solárna lavička

Dielo študentov a vedcov

[j.protic] publikované: 2017-10-12 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Snímka: J.Blažej

Dokáže cez USB konektory dobíjať mobil, tablet, čítačku alebo batériu fotoaparátu, dá sa na nej zdarma bezdrátovo pripojiť k internetu. Okrem toho vie sledovať kvalitu ovzdušia či spotrebu elektrickej energie.


To všetko dokáže prvá česká „múdra“ solárna lavička, ktorú vyvinuli študenti a vedeckí pracovníci Českého vysokého učenia technického v Prahe s českou spoločnosťou Full CapaCity a inštalovali v Parku Václava Havla v Litoměřiciach v Ústeckom kraji. Inšpiroval ich nápad amerických vedcov a v českých podmienkach dokázali prototyp priviesť na prah sériovej výroby.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Lavička z betónu, dreva a ocele má vo svojej zadnej časti za operadlom inštalované solárne články. Nimi sa dobíja batéria s kapacitou, ktorá vydrží, aj keby b ola obloha zatiahnutá mrakmi hoci pol mesiaca. Všetko to váži 350 kilogramov a mesto, ktoré sa snaží aj kurióznymi príkladmi získavať bežných ľudí pre myšlienku využívania obnoviteľných zdrojov energie, do lavičky investovalo stotisíc českých korún (približne 3 860 eur). Na inštaláciu prototypu jej 85 percentami prispel dotačný program česko-švajčiarskej spolupráce. Park Václava Havla je miesto príjemných posedení a prechádzok starou časťou mesta pri niekdajších mestských hradbách s múzeom bábok, miestom pre letné predstavenia pre deti a malou kaviarničkou.

 

 

JB

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: