Dopravné chuťovky z Johannea

Najstaršia parná lokomotíva

[j.protic] publikované: 2018-08-02 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Cenný komplexný pohľad na vývoj dopravy na území dnešného Nemecka a dopravné prostriedky vyrábané v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike, ponúka Dopravné múzeum v Drážďanoch.


Je v renesančnej budove z konca 16. storočia, spojenej so saskými kurfürstmi a kráľmi v historickom centre mesta. Budova mala od vzniku vždy niečo s dopravou. Na prízemí bolo napríklad „parkovisko“ kráľovských vozov, kočov a stajňa pre 128 ťažných koní.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Podľa kráľa Johanna dostala meno Johanneum a je to najstaršie výstavisko v meste. Nadväzovalo na Múzeum saskej kráľovskej železnice z roku 1877, otvorené až do začiatku druhej svetovej vojny na železničnej stanici Dresden-Neustadt a bolo jednou z najstarších nemeckých technických zbierok. Návštevník však neprichádza do starého Johannea ale do jeho vernej rekonštrukcie z rokov 1953 až 1968. Budova bola totiž rovnako ako celé centrum v závere druhej svetovej vojny v spojeneckom bombardovaní takmer zničená.

Bonbónikom zbierky je najstaršia kompletne zachovaná parná lokomotíva Muldenthal z roku 1861 (na fotografii) a salónny vozeň saského kráľovského dvora z roku 1885. Detskí návštevníci sú nadšení modelovou železnicou na ploche 325 štvorcových metroch, jedna z najvýznamnejších z celosvetového hľadiska. Má päť staníc, koľajnice sú dlhé vyše 785 metrov po nich jazdí po nich 22 počítačom riadených lokomotív a 115 vagónov. V ďalších expozíciách sú nemecké lode, autá, vrátane trabantov, wartburgov i nákladniaky z bývalej NDR. Medzi lietadlami sú aj dokumenty o licenčnej výrobe sovietskych dopravných lietadiel IL-14 v leteckej továrni v Drážďanoch a o prvom nemeckom prúdovom dopravnom lietadle Baade152 pre 40 až 72 cestujúcich, ktoré však zostalo iba v prototypoch.

 

Ján Blažej

Snímka autor

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: