Rastie záujem o Slovensko

Počet návštevníkov v prvom polroku stúpol o 12 percent

[j.protic] publikované: 2011-09-22 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Slovensko v prvom polroku 2011 navštívilo celkovo 658 tis. turistov zo zahraničia, čo v porovnaní s minulým rokom predstavuje nárast na úrovni 11,6 %.


 

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Od vypuknutia krízy je to vôbec najväčší percentuálny rast. Zahraniční turisti na Slovensku celkovo strávili 1,8 mil. nocí, čo je o 7,2 % viac ako vlani. Tieto údaje odzneli na spoločnej tlačovej konferencii ministerstva dopravy a SACR. Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Petra Belinského sú tieto pozitívne čísla výsledkom spolupráce všetkých subjektov cestovného ruchu.

Zvýšenej návštevnosti SR napomohli jednak Majstrovstvá sveta v hokeji, ale aj vydarený začiatok letnej sezóny. V prvom polroku sa mierne zvýšil aj počet domácich návštevníkov, keď vzrástol o 0,9 % na 986 tis. Domáci turisti strávili na Slovensku 2,8 mil. nocí, medziročne sa však ich počet znížil o 0,5 %. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, celkovo Slovensko počas prvých šiestich mesiacov prilákalo 1,6 mil. návštevníkov, čo je o takmer 5 % viac ako vlani. Zvýšil sa aj počet prenocovaní, keď turisti na Slovensku strávili 4,7 mil. nocí, čo v porovnaní s vlaňajškom predstavuje nárast na úrovni 2,4 %.

Najviac turistov na Slovensko v prvom polroku prišlo z Českej republiky, ktorá je pre nás kľúčovým trhom. Ich počet sa v porovnaní s uplynulým rokom zvýšil o 11 % na takmer 200 tis. Prvýkrát od vypuknutia krízy vzrástol aj počet návštevníkov z Poľska, ktorých k nám prišlo takmer 85 tis., čo je o 5 % viac ako vlani. Pod tento nárast sa podľa Belinského podpísali aktivity klastra Liptov ako aj investície spoločnosti Tatry Mountain Resorts v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier.

Výrazne sa zvýšil aj počet návštevníkov z Maďarska, keď posilnil o 21,5 % na 31 tis. ľudí, čo je podľa Belinského čiastočne dôsledkom aj zmeny politickej klímy. V prvom polroku naďalej rástol aj objem turistov z Ruska, keď na Slovensko zavítalo necelých 17 tis. návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast na úrovni až 37 %. O takmer 31 % stúpol aj počet turistov z Ukrajiny, keď Slovensko v prvom polroku navštívilo 16,5 tis. Ukrajincov.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: