Svätomartinske oslavy v Bratislave

Pozvánka pre milovníkov vína

[j.protic] publikované: 2013-11-06 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Bratislava v nasledujúcich dňoch opäť ožije svätomartinskými oslavami. V hlavnom meste sa totiž budú od piatka (8. november) do pondelka (11. november) konať Svätomartinské dni 2013. Ide v poradí už o šiesty ročník podujatia, ktoré obyvatelia, ale aj návštevníci slovenskej metropoly poznajú z minulosti ako Sviatok mladého vína.


Nie je to len oslava výsledkov úsilia bratislavských či slovenských vinárov, ale samospráva chce týmto sviatkom zároveň posilňovať historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám. Ochutnávke vín bude predchádzať tradičné požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci v piatok (8. november) o 17.00 hod. Následne sa už milovníci dobrého vína môžu tešiť na ochutnávanie dobrého moku. Slovenskí vinári predstavia svoje vína v priestoroch Starej tržnice od piatka do soboty v rámci tretieho ročníka Svätokatarínskej koštovky. V rovnaké dni sa na Primaciálnom námestí bude zároveň konať obľúbený Svätomartinský košt, počas ktorého ponúknu návštevníkom lahodné vína vinári z Rače, Vinohradov, Vajnor a Devína. Stánky budú otvorené od 14.00 hod. do 22.00 hod. Program pre verejnosť spestrí aj otvorené vinohradnícke múzeum v zrekonštruovanom Apponyiho paláci.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


 

Duchovný rozmer sviatku sv. Martina budú od soboty do pondelka dotvárať slávnostné bohoslužby v Katedrále sv. Martina. Témou tohtoročného Svätomartinského trojdnia bude „Viera bez skutkov je mŕtva“. Súčasťou Svätomartinských dní budú aj obľúbené lampiónové sprievody. Prvý z nich sa uskutoční v sobotu (9. november) po historickom centre mesta a bude spojený so zbierkou pre chudobných, tentokrát na pomoc deťom a starým ľuďom v Rumunsku. Druhý lampiónový sprievod je naplánovaný na pondelok (11. november) v areáli Bratislavského hradu.

História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a dlhé storočia toto územie predstavovalo ďaleko najvýznamnejší vinohradnícky región Slovenska. Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie, veď v 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola významným producentom vína na území Slovenska.

Sviatok svätého Martina, jedného z patrónov Bratislavy, sa oddávna v tomto meste spájal so slávením hodov, s jarmokmi, a v súvislosti s vinohradníctvom a vínom samotným sa k nemu viazali i zaujímavé právne a spoločenské úkony. V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach aj napriek tomu, že to bol tzv. Bannzeit (zavedený v 16. storočí), čiže čas, kedy mali ostatní bratislavskí vinohradníci výčap vína zakázaný. Čapovalo sa v podjazde Starej radnice, v pivnici vo františkánskom kláštore a v tzv. „apoštolskej pivnici“, ktorá sa nachádzala v Zelenom dome. A práve do tejto vinárne chodieval každoročne na sviatok sv. Martina richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé vínko.

 

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: