" /> " />


Technické múzeá na juhu Nemecka

Sinsheim a Speyer lákajú fanúšikov techniky

[j.protic] publikované: 2013-11-11 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Nechajte sa vtiahnuť do útrob neobyčajne rozmerných skvostov letectva, námorníctva, automobilizmu a kozmonautiky. Nie celkom bežné "kúsky" dvojice najväčších európskych súkromných múzeí techniky si zaslúžia, aby ste ich objavili. V areáloch natrafíte na viacero svetových prvenstiev.


Príjemné zážitky nabádajú technických fajnšmekrov, ale aj rodiny s deťmi ubytovať sa v okolí areálov. Je to turisticky lákavý ťah, ktorý oceníte, keď si zvolíte variant aj s nocľahom, bezplatným vstupným a premietaním v jedinom kine v Európe s gigantickým plátnom v tvare kupoly.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Objavíte juh Nemecka: Nikde inde sa nedá vykračovať v interiéri originálneho gigantického raketoplánu Buran (americká protistrana tohto ruského stroja Space Shuttle). V sprievodnom materiáli sa dočítate, že jeho preprava v r. 2008 viedla cez Bahrajn na otvorené more do Rotterdamu a odtiaľ na pontóne proti prúdu Rýna. V rovnakej hale uvidíte i skafandre posádky kozmických lodí Apollo, výživu astronautov a ďalšie detaily zo sveta kozmonautiky.

Zaujme vás prehliadka bývalých a dodnes slávnych nadzvukových dopravných "dvojičiek " Concorde z Air France a ruského TU-144 a budete môcť pobudnúť i v útrobách Antonova 22, najväčšieho sériovo vyrábaného turbovrtuľového lietadla na svete s rozpätím krídel 64 m. a dĺžkou 58 m. Nedá sa nevšimnúť si i Boeing 747 "Jumbo Jet" spoločnosti Lufthansa na obrovskom oceľovom podstavci, ktoré v Speyeri ako jediné lietadlo tohto typu rozložili, prepravili mimo letiska a znovu zostavili.

Zamrazí vás pri pretláčaní sa úzkymi priestormi úplne sprístupnenej ponorky spolkového námorníctva U9 s dĺžkou 46 metrov a hmotnosťou 466 ton. Sprevádza vás tiesnivý pocit z množstva prístrojov vo vnútri. Ste v zajatí úzkych priční na spanie, s takmer autentickou predstavou ohrozenia torpédami vojnových krížnikov. Podobný pocit zažívate pri pohľade na vystavené bojové nadzvukové lietadlá s prestrieľaným povrchom a so zovretým priestorom na telo a hlavu vojnového pilota. Hrôza vychádza z podmorských torpéd z jednočlennou ľudskou posádkou, z ktorých už živý človek nemal ako vystúpiť. Nepríjemná predstava vás neopustí ani pri pohľade na originálny opancierovaný Hitlerov automobil v sekcii historických vozidiel s mimoriadne hrubými nepriestrelnými sklami.

Tiež vás prekvapí vozidlo Blue Flame, z rokov 1970 až 1983, ktoré sa vyníma s najvyššou (doteraz neprekonanou) automobilovou rýchlosťou na svete: 1001,45 km/h (na Soľnom jazere). Nablýskané kúsky tu čakajú aj na milovníkov Formulí 1. Výstava nikoho nenudí - tlačidlom môžete rozhýbať všetky kolesá parnej lokomotívy (aj so zvukovou kulisou), preskúmať záchranársky krížnik, sadnúť si do vrtuľníka alebo leteckého "kokpitu" a pohrať sa s "kniplami".

Vtiahnu vás do dejín: Tisíce "kúskov" z histórie techniky dopĺňa v Liller Halle a vo Wilhelmsbau najväčšia zbierka hudobných nástrojov na svete - obidve plochy sú zahrnuté v celkovom vstupnom do múzea. Súčasťou múzeí sú aj bezplatné filmové predstavenia jediného kina na území Nemecka s nadrozmerným 1000 m2 panoramatickým plátnom (Imax Dome) v Speyeri v tvare kopuly, smerujúcim v oblúku od nôh ponad hlavy, ale aj 3D kina s až 25 metrovou výškou plátna v neďalekom Sinheime, aké už u nás nie je možné vídať (všetko v cene vstupenky). Pri filmoch si oddýchnu nohy, ale očami a jedinečným priestorovým zvukom budete bez oddychu nasávať atmosféru v obrazovej kvalite, ktorá je i navzdory obrovskému plátnu ostrá (veľkoformátový film je 14x väčší než bežný panoramatický kinofilm 35mm). O dosiahnutie zvukového efektu sa stará gigantický šesťkanálový zvukový systém s mohutnými subbasmi a výkonom 22.000 Wattov. Viac predstavení, ktoré si môžete v poloprázdnom prítmí zamatových kresiel vychutnať, je už spoplatnených a verte, že len neochotne opustíte svet zážitkov v dokonalejšom prevedení, než na aké sme zvyknutí z našich kín. Solventnejší návštevníci sa radi zdvihnú zo sedadiel, dokonca aj zo zeme, aby si užili prelety športovým lietadlom alebo vrtuľníkom ponad areál múzeí vrátane reštaurácií a kín.

Nadchne vás i celú rodinu výlet za technickými dobrodružstvami. Výdobytky techniky sú v dvoch veľkých múzeách, vzdialených od seba 40 km (asi hodinu jazdy zo Stuttgartu alebo z Frankfurtu). Prenocovať sa dá v hoteli Speyer priamo pri technickom múzeu. Hneď vedľa hotela je stanovisko pre karavány (podrobnejšie info: technik-museum.de). Múzeum v Speyeri disponuje krytou výstavnou plochou vyše 25.000 m2. Voľná plocha zaberá 150.000 m2. Je v oblasti Porýnie-Falc a susedí s centrom mesta Speyer, kde je aj chýrna cisárska katedrála. Druhé múzeum Sinheim je pri diaľnici A6 priamo oproti aréne Rhein Neckar, ktorá je domovským stánkom bundesligového tímu Hoffenheim - iba niekoľko km od zábavného parku Tripsdrill a historického mesta Heidelberg.

 

text a foto: Maja Tallová

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: