Jurkovičovo dielo v Brne

Stála expozícia vo vile

[j.protic] publikované: 2018-08-27 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto:/J.Blažej/

Nie je veľa slovenských osobností, ktorým by vo svete miestne inštitúcie vybudovali múzeum či stálu výstavu.


Jednou z nich je však zakladateľ modernej slovenskej architektúry, dizajnér i etnograf Dušan Samuel Jurkovič, ktorého 150. výročie narodenia sme si pred niekoľkými dňami pripomenuli. V Brne, druhom najväčšom meste Českej republiky, má na ulici Jana Nečasa v štvrti Žabovřesky stálu expozíciu „Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dom“.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Zriadila ju v roku 2011 Moravská galéria v Jurkovičovej rodinnej vile, ktorú si postavil v roku 1906 a podľa odborníkov patrí k štyrom brnenským klenotom z obdobia moderny, secesie i medzivojnovej avantgardy. Vila jedinečne spája prvky britskej moderny a viedenskej secesie s folklórnymi inšpiráciami a zaujme aj konštrukčným riešením. Na prízemí je reprezentačná spoločenská časť s halou, schodiskom a miestnosťami pre rodinu. Na prvom poschodí bola architektova pracovná a izba pre hostí.

Rodák z Turej Lúky, ktorá je súčasťou Myjavy, začal v roku 1891 ako 21-ročný pôsobiť vo Vsetíne a v roku 1899 sa usadil v Brne. Medzi špičky jeho tamojšej tvorby patria kúpeľné domy v Luhačoviciach, turistické objekty na Pustevnách pri Rožňove pod Radhostěm. V Brne projektoval aj niektoré objednávky zo Slovenska. Po vzniku Československa v roku 1919 vilu predal a odsťahoval sa do Bratislavy. Tam v roku 1947 zomrel.

Brnenská vila mala po Jurkovičovi viacero majiteľov, viac razy ju prestavali až ju rukami, prestavbami až ju v roku 2006 ju získala Moravská galéria. Tá ju veľkoryso zrekonštruovala a v roku 2011 tam otvorila jurkovičovskú expozíciu.

 

 

Ján Blažej

Snímka: Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: