Documenta 14 Kassel po novom

V znamení výročia reformácie

[j.protic] publikované: 2017-05-24 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

V roku 2017 pripravilo Nemecko pre návštevníkov viaceré zaujímavé aktivity. Popri najvýznamnejšom 500. výročí roku reformácie, kde je Martin Luther stredobodom mnohých podujatí a výstav, ktoré sa konajú v rôznych častiach Nemecka, je ďalším významným podujatím v Kasseli 14. ročník výstavy Documenta.


Umelecký svet sa každých 5 rokov stretáva v Kasseli, kde predstaví najnovšie trendy z oblasti moderného a súčasného umenia a kultúry. Toto podujatie založil umelec, učiteľ a kurátor Arnold Bode v roku 1955 ako súčasť Bundesgartenschau (Národného záhradníckeho festivalu), ktorý sa v tom čase konal v Kasseli. Snažil sa dostať nemecké umenie z izolácie a konfrontácie so svetovými trendami v umení. Kurátori na výstavu Documenta vyberajú umelcov z celého sveta a výstavy sa v meste konajú v mnohých mestských budovách, pavilónoch , v mestskom zámku a priľahlom romantickom parku. Celé mesto sa na 100 dní premení na „udržateľné múzeum“. Názov „documenta“ je odvodený z množného čísla latinského výrazu doklad, dôkaz, dokument. Umeleckým riaditeľom Documenty 14 stal v tomto roku poľský teoretik umenia Adam Szymczyk, ktorý je prvým reprezentantom z krajín bývalého východného bloku v tejto pozícii. V rokoch 2003–2014 bol riaditeľom Kunsthalle Basel a v roku 2008 zaujal ako spolukurátor Berlínského bienále. Úplnou novinkou je, že výstava sa nekoná ako predošlé roky len v meste Kassel. Szymczyk rozšíril Documentu o ďalšiu destináciu Atény, pod názvom Learning from Athens, čo vysvetlil postupujúcou globalizáciou a stále prominentnejšou úlohou, ktorú umenie z východnej Európy vo svete hrá, takže nestačí, aby sa výstava obmedzovala len na starý kontinent a nereflektovala dianie v okolitom svete.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Výstava v Kasseli začína 10.júna a trvá do 17. septembra, v Aténach prebieha od 8. apríla do 16. júla. Na Documente budú môcť návštevníci vidieť aj diela slovenských výtvarníkov. V zámockom parku Wilhelmshöhe si nezabudnite pozrieť jedinečnú vodnú show , najväčší historický vodný systém zapísaný v roku 2013 do zoznamu UNESCO.

dr.Alžbeta Capková

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: