Pivovar, čo má vlastné noviny

Zaujímavé čítanie- nielen pre pivárov

[j.protic] publikované: 2018-07-31 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto: Ján Blažej

Nové malé české remeselné české pivovary hľadajú rozličné spôsoby, ako svojich hostí zabaviť a vytrhnúť trebárs aj od obligátneho nadávanía na politiku, vývoj hospodárstva a zvád o športe.

 

 


Vo viacerých reštauráciách sa objavujú aj letáky s miestnymi aktualitami a ponukami kultúrnych a športových programov v meste a na okolí. Kuriozitou sú však Rychtářské listy - osemstranový farebný miničasopis, ktorý už sedem rokov k šiestim druhom vlastného piva a jedálnemu lístku vydáva pivovar Na Rychtě v centre Ústí nad Labem v severných Čechách. Pod názvom Na Rychtě je v dome, kam sa chodilo na víno a pivo už pred poldruha storočím, nielen minipivovar. Je tam aj originálna vychytená staročeská štýlovo zariadená večer čo večer plná reštaurácia s množstvom pivných špecialít i jedál pripravovaných k pivu a na pive a hotelík. Je to a dnes má aj a malým hotelom. Časopis nerobí iba bežnú reklamu službám minipivovaru, ale uverejňuje pikantnosti z histórie piva a pivovarov, cestovateľskú fotosúťaž, zaujímavosti o potravinách a ovocí, športové správy i recepty, ktoré nosia chlapi aj domov manželkám. Čosi na čítanie. Vraj aby zmiernili výčitky, že Na Rychtě sedeli príliš dlho.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Čítanie je zaujímavé. V čarovnej archaickej češtine z konca devätnásteho storočia možno napríklad nájsť ukážky z domáceho poriadku istého českého pivovaru: „Pivovar příjíma jen dělníky mužského pohlaví, kterí přečkali alespoň šestnástý rok věku svého.“ Práca v pivovaroch patrila medzi prestížne, spojená bola aj s rôznymi benefitmi, preto tam robiievali aj celé rodiny. Dostávali napríklad lacné raňajky, obedy a sýte večere (dokonca aj s rezňom či pečeným kuraťom), deputátne pivo (jeden až šesť litrov denne podľa druhu profesie a slobodní mali aj ubytovanie na „šalande“. V pracovnom čase museli byť triezvi a nefajčiť a v ubytovni boli zakázané karty.

 

Ján Blažej

Snímka Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: