Alergiu treba liečiť...

Alergenová imunoterapia šetrí náklady

[j.protic] publikované: 2020-07-08 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Aj na lúkach sa nachádza množstvo alergénov

Viete že alergia je najčastejšie chronické ochorenie v Európe, na Slovensku ňou trpí približne každý tretí človek ? Podľa odborníkov ich počet bude ďalej rásť...


Alergia je nežiaducou reakciou imunitného systému na vonkajšie podnety, zvyčajne na alergény prostredia.Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie /WHO/ sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce vo svete a v oblasti kvality života predstavujú nielen spoločenskú ale aj ekonomickú záťaž.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Napriek tomu ju mnohí vnímajú len ako sezónnu nepríjemnosť a veľká časť pacientov sa nelieči. Neliečenie a nesprávna liečba alergie tak okrem výraznej progresie ochorenia ročne pripraví slovenskú ekonomiku o stovky miliónov eur. Podľa odborníkov správnou, cielenou liečbou štát môže významne ušetriť.

Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, napriek tomu ju Slováci nevyužívajú. Neliečená alergia pritom ročne pripraví slovenskú ekonomiku o stovky miliónov eur. "Najnovšou analýzou sme sa pozreli na to, či vďaka liečbe môžeme hovoriť o úsporách a výsledky nás pozitívne prekvapili. Údaje od zdravotných poisťovní hovoria, že primeraná terapia, vrátane cielenej imunoterapie, má s vysokou pravdepodobnosťou veľmi zaujímavú úroveň návratnosti z pohľadu priamych nákladov," uviedol na stretnutí s novinármi pri príležitosti Svetového dňa alergie Róbert Babeľa z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Napríklad po trojročnej liečbe alergénovou imunoterapiou možno dosiahnúť až viac ako 40 % úsporu nákladov.

Napriek tomu, že na Slovensku je alergénová imunoterapia dostupná, lieči sa ňou približne len 10 % pacientov. Pomôcť by okrem zvyšovania povedomia u pacientov mohla podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Petra Pružinca aj zmena kritérií hodnotenia lekárov. Pomôcť by mohli aj zdravotné poisťovne, ktoré považujú alergenovú imunoterapiu za príliš drahú, hoci v konečnom dôsledku prináša väčší efekt, ako iba symptomatická liečba, ktorá je zameraná na potláčanie príznakov.

V prípade alergénovej imunoterapie ide o liečbu, pri ktorej je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: