August 68 v múzeu Danubiana

Výstava fotografii L.Bielika

[j.protic] publikované: 2018-08-26 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Známu fotografiu muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom z augusta 1968 si môžete pozrieť v bratislavskom múzeu moderného umenia Danubiana. Fotografia Ladislava Bielika z prvého dňa okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa stála známa na celom svete.


Nielen túto snímku ale aj ďaľšie fotografie autora možno vidieť od 21.augusta v bratislavskom múzeu moderného umenia Danubiana. Výstavu nazvanú „50 rokov po...“ v sídle múzea v Bratislave na vodnom diele v Čunove si môžete pozrieť až do 11. novembra, denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Legendárna Bielikova fotografia z prvého dňa okupácie 21. augusta 1968, Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, obletela celý svet. „Nielen táto fotografia, ale i ďalších 186, ktoré vtedy Ladislav Bielik zaznamenal objektívom svojho fotoaparátu, má svoju výpovednú silu aj dnes, po päťdesiatich rokoch. Nie sú len vizuálnou pripomienkou dramatického obdobia našich dejín, a nie sú len prostriedkom na vyvolanie emócií. Majú pre nás hlbšie, a najmä trvalé významové posolstvo. Posolstvo prežitých skúseností, ktoré posilňujú a napomáhajú vytvárať zvýšenú citlivosť a obranný mechanizmus voči akémukoľvek ohrozeniu slobody a svojbytnosti,“ napísali v texte k výstave jej kurátori Eva Trojanová a Vincent Polakovič. Pripomenuli, že cesta Bielikovej fotoreportáže zo začiatku okupácie k verejnosti bola komplikovaná a nebezpečná. Päť prvých reprodukcií a nadlho aj posledných zverejnilo bez uvedenia autorstva 22. augusta 1968 mimoriadne vydanie denníka Smena. Noviny sa okamžite dostali do Mníchova a odkiaľ ich prevzali svetové agentúry. Okupácia bola „počas nasledujúcich normalizačných rokov zakázaná a významovo skresľovaná kapitola našich dejín. Bielik prišiel nielen o prácu, ale aj o autorstvo vtedy už svetoznámej fotografie“. Už v roku 1968 bola fotografia zaradená do kolekcie World Press Photo a neskôr opakovane do rôznych publikácií najlepších fotografií 20. storočia. Bielikovo autorstvo uznali a fotografie verejne vystavili až po zmene režimu.

Ladislav Bielik sa zapísal do dejín slovenskej reportážnej fotografie ako bystrý a vnímavý reportér, ktorý intuitívne a pohotovo vycítil správnosť okamihu na zachytenie dôležitej udalosti. Jeho najvýznamnejší reportážny cyklus dokumentujúci prvé dramatické hodiny okupácie Československa v Bratislave 21. augusta v roku 1968 vojskami Varšavskej zmluvy, je svedectvom pravdy nevyhnutnej pre neskreslené vnímanie a interpretáciu dramatického obdobia našej histórie.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: