Bakony-kopce pred Balatonom

Krásna príroda, pekné výlety

[j.protic] publikované: 2020-08-09 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Pohľad na prírodu v pohorí Bakony

Neďaleko aj našími turistami obľúbeného Balatonu, iba niekoľko kilometrov od najväčšieho maďarského jazera sa nachádza súvislý pás lesa a kopcov, známy Bakony, ktorý ponúka široké možnosti na turistiku.


Na maďarské pomery ide o netypické, hornaté územie, dlhé asi 90 km a široké 30-40 km. Nie náhodu sa nazýva oázou ticha, čistého vzduchu a krásnej prírody.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Pokoj a kľud vyžaruje aj z mestečka Zirc, ktoré je akýmsi centrom Bakonyu. Málokto vie, že mestečko je najvyššie položeným maďarským malým mestom, leží v nadmorskej výške 400 m., od Balatonu ho oddeľuje 30 km, od Győru 60 a od hlavného mesta, Budapesti 120 km.

Pýchou mesta Zirc je opátsky kostol a klástor cisterciánskeho rádu. Zirc patrí medzi tých málo kláštorov, ktoré sa nenachádzajú v západnej Európe a bol založený z opátstva svätého Bernáta. Je známe, že Maďarsko sa príkladne stará o svoje historické a cirkevné pamiatky. Pred niekoľkými rokmi bolo otvorené nové návštevnícke centrum Opátstva, na rozsiahlú rekonštrukciu sa využili aj fondy EÚ, ale nemalou sumou prispel aj maďarský štát. Na turistov čakajú moderné audovizuálne pomôcky, návšteva areálu je interaktívna a informácie sú k dispozícii vo všetkých svetových jazykoch. Zaujímavá je pamätna knižnica Antala Regulyho, ktorá uchováva viac ako 65 tisíc zväzkovú zbierku kníh, ktorú budovali cisteriáni počas predchádzajúcich storočí.

Na svoje si prídu aj milovníci prírody, v priestoroch kláštora je umiestnené aj Múzeum prírodných vied Bakonya / Bakonyi Természettudományi Múzeum/, ktorý prezentuje jedinečnú faunu a flóru Bakonského lesa. Pohorie je ideálnym miestom pre rodinné výlety, dajú sa tu robiť nenáročné túry vkrásnej prírode ktorá nie je preplnená turistami

Ďaľším mestečkom v okolí, ktoré sa oplatí navštíviť – okrem historického mesta kráľovien Veszprému - je Várpalota. Už pri vstupe do mesta je vidieť, že ho negatívne poznačila socialistická industralizácia, historické centrum ponúka množstvo zaujímavostí a historických pamiatok. Dominantnou pamiatkou je stredoveký hrad ležiací v centre mesta, ktorý je po rekonštrukcii v plnej kráse. Tunajšie výstavné priestory ponúkajú naraz niekoľko zaujímavých výstav. Ideálne miesto na spestrenie pobytu pri Balatone....

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: