Berlin má nové letisko

Otvorenie sa odložilo až šesťkrát

[j.protic] publikované: 2020-10-31 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

V Berlíne koncom októbra otvorili nové Brandenburské letisko „Willy Brandt“. Pre koronavírus sa nekonali žiadne veľké oslavy, prišlo len málo cestujúcich.


Nový vzdušný prístav BER je situovaný na juhovýchodnom okraji hlavného mesta v blízkosti známeho letiska Schönefeld. S výstavbou začali v roku 2006 a pôvodne ho plánovali otvoriť v októbri 2011. Do cesty však prišli technické a plánovacie problémy, pre ktoré museli otvorenie až šesťkrát odložiť. V roku 2012 dokonca len štyri týždne pred spustením prevádzky.Nové berlinske letisko pre patálie s výstavbou sa stalo zdrojom posmeškov a vtipov v nemeckej verejnosti i tlači....

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Dôvodom veľkého sklzu bola séria technických problémov a škandálov, ktoré sa týkali protipožiarnych systémov, chybných káblov, ventilácie, vodovodných potrubí, dverí aj strechy.K tomu sa pridali bankroty dodávateľov a zamestnanci, ktorých chytili pri prijímaní úplatkov.

Významný dopravný uzol, ktorý mal nemecké hlavného mesto preniesť do 21. storočia, stál viac ako 6,5 miliardy eur namiesto pôvodne odhadovaných 2 miliárd eur..

Zo starého letiska Tegel by malo posledné lietadlo odletieť 8. novembra. Druhé berlínske letisko Schönefeld začlenili do nového areálu ako Terminál 5.

Obidve doterajšie letiská vlani obslúžili 35,6 milióna cestujúcich čím sa zaradili na tretie miesto v krajine. Viac evidovali len na letiskách vo Frankfurte a v Mníchove.

Zanikne aj tretie berlinske letisko.Po viac ako 70 rokoch prevádzky utíchne pravidelná letecká premávka na svetoznámom letisku Tempelhof. Jedno z najstarších letísk sveta, vybudované nacistami, sa preslávilo najmä tesne po vojne -- do pamätí Berlínčanov sa zapísalo predovšetkým vďaka svojej kľúčovej úlohe počas leteckého mostu, ktorým spojenci udržiavali pri živote západné zóny Berlína od júna 1948 do mája 1949.Letisko až do poslednej chvíle využívali najmä biznismeni a celebrity navštevujúce nemeckú metropolu. Mestské letisko leží neďaleko centra Berlína a obklopujú ho obytné domy. Je zastarané, jeho prevádzka je neefektívna a navyše by údajne prekážala prevádzke na novom medzinárodnom letisku Berlin Brandenburg International.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: