Bezpečnejšie na bratislavskom letisku

Novú svetelná približovacia sústava

[j.protic] publikované: 2019-06-01 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Nová svetelná približovacia sústava na letisku M.R.Štefánika

Letisko M. R. Štefánika má 1.júna v prevádzke najmodernejšiu svetelnú približovaciu sústavu pre vzletovo-pristávaciu dráhu 22.


Po 16 týždňoch výstavby, s ktorou sa začalo v polovici februára, môžu piloti lietadiel od 1. júna využívať približovaciu sústavu, akú využívajú aj najväčšie svetové letiská . Jej výhodou sú moderné návestidlá s LED svetelným zdrojom, ktoré prinášajú až o 70 percent nižšiu spotrebu elektrickej energie oproti pôvodnej sústave.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Letisko v Bratislave je zároveň prvým letiskom na Slovensku s približovacou svetelnou sústavou, ktorej návestidlá obsahujú LED svetelné zdroje. Takéto približovacie sústavy využívajú napríklad letiská Londýn-Heathrow, Paríž-Orly či letisko v Osle. Pôvodnú svetelnú sústavu pre dráhu 22, ktorá slúžila na letisku 29 rokov, tvorili halogénové svetelné návestidlá. Počas rekonštrukcie sústavy boli halogénové návestidlá vymenené za nové, moderné návestidlá s LED svetelným zdrojom. Svetelná približovacia sústava naviguje pilotov lietadiel v noci a za zníženej dohľadnosti (napr. za hmly).

„Prevádzkové postupy a minimá pre dráhu 22 ostali nezmenené, nová približovacia svetelná sústava však zmenila sklon profilu. Výraznou mierou sa zároveň znížila spotreba elektrickej energie, a to až o 70 % oproti pôvodnej sústave. Použitím LED svetelných zdrojov sa zvýšila viditeľnosť celej svetelnej sústavy, a to v závislosti od denných a meteo podmienok, až približne o 20 percent,” vysvetlil vedúci oddelenia svetelno-zabezpečovacích zariadení Letiska M. R. Štefánika Marek Podmanický. „Tieto zmeny majú priamy vplyv na bezpečnosť v civilnom letectve tým, že znižujú pravdepodobnosť straty vizuálneho vedenia pilota počas priblíženia a pristátia,“ dodal Podmanický.

Letisko M. R. Štefánika má dve vzletovo-pristávacie dráhy – hlavnú dráhu 13-31 a vedľajšiu dráhu 04-22. Svetelné-približovacie sústavy sa nachádzajú pred pristávacími dráhami 31 a 22.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: