Brno a Južná Morava v Bratislave

Susedia, ktorých sa oplatí navštíviť

[j.protic] publikované: 2019-06-08 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Pohľad na Brno/foto:Aleš Motejl-Czechtourizm/

Južná Morava patrí medzi najnavštevovanejšie regióny v Českej republike. Prvé miesto medzi návštevníkmi zo zahraničia patrí hosťom zo Slovenska, na druhom figurujú Nemci.


Napriek prvenstvu existuje veľký potenciál na zvýšenie záujmu hostí zo SR – odznelo na spoločnej prezentácii Juhomoravského kraja a mesta Brna v Bratislave Južná Morava chce osloviť návštevníkov kvalitnou gastronomiou, pivnou turistikou, folklórom alebo ponukou tradičných i menej známych športových a adrenalinových aktivit. Ako zdôraznila riaditeľka centrály cestovného ruchu-Jižní Morava Pavla Pelánová celý region sa v posledných rokoch výrazne posunul čo do šírky i kvality ponuky cieľov a služieb pre turistov. Na svoje si prídu i milovníci dobrého jedla a kvalitných nápojov. Ťahákom bude podujatie Gourmet Jižní Morava. Úspešný projekt realizovaný od roku 2016 v Brne sa v tomto roku rozširuje na celý juhomoravský region. Jeho cielom je poskytnúť turistom tipy na gastronomické podniky, aby mohli ochutnať to nejlepšie, čo región ponúka..

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Významné osobnosti juhomoravského regionu najprv nominovaly nejlepšie gastronomické podniky v piatich kategoriach: reštaurácia, bistro, kaviareň + cukráreň, pivovar + pivnica a vinárstvo + vinná galéria. Tieto potom preverila a ohodonotila komisia 15 odborníkov nie iba z Českej republiky. Gourmet Brno + Jižní Morava 2019 bude oficiálne predstavený koncom júna a všetké informácie budú dostupné na stránkach na stránkách www.gourmetjiznimorava.cz (za Južnú Moravu) a www.gotobrno.cz (za Brno).

Niečo pre milovníkov piva

Hoci Južná Morava je typicky vinársky kraj, veď až 96 % produkcie vína České republiky pochádza práve z južnej Moravy, aj milovníci piva si tu prídu na svoje. Pivné slávnosti, expozície a prehliadky minipivovarov sú doménou najmä prihraničných oblastí Znojemska a Slovácka. Juhomarvský kraj je údajne kraj s najväčším počtom malých pivovarov v Českej republike. Pivné slávnosti Znojmo majú už svoju tradíciu a lákajú milovníkov zlatého moku i zo zahraničia.

Do Brna aj za hudbou

Metropola južnej Moravy chce zaujať návštevníkov najmä kvalitou ponuky, v ktorej okrem gastronomiclych zážitkov dominuje aj hudba. Brno je mestom hudby, v roku 2017 to potvrdil udelený titul kreativne mesto hudby UNESCO. Brno sa tak ocitlo v elitnej skupine troch desiatok miest , ktoré sa môžu týmto titulem pyšit. UNESCO ocenilo mimoriadnú rozmanitosť hudebnej ponuky a taktiež úzke prepojenie mesta s regiónom. Rozmanitosť znamená, že okrem rôznych žánrov znie hudba tiež z rôznych, často neobvyklých miest, na námestiach, v parkoch či uliciach. Tento zámer naplňuje program festivalu UPROSTŘED, ktorý celé leto znie mestom. Ale treba spomenúť aj festival Maratón hudby. V tomto roku sa uskutoční od 8.do 11.augusta . Hudba rozoznieva nečakané miesta v centre i mimo neho a kombinuje rôzne hudobné žánre od folklóru cez klasiku až po modernú hudbu.

 

Mesto Leoša Janáčka

 

S Brnom je nerozlučne spojené meno Leoša Janáčka. Tento najvýznamnejší český operný skladateľ mal k Brnu veľmi blízko a jeho odkaz každé dva roky pripomína medzinárodný operný a hudobný festival Janáček Brno. Festival uvádza inscenácie popredných svetových tvorcov a operných domov a patrí k najvýznamnejším hudobným podujatiam v Českej republike. Festival získal prestížne ocenenie International Opera Awards za najlepší festival roku 2018. Daľší,už siedmy ročník sa uskutoční od 28. septembra do 16. októbra 2020, predpredaj lístkov sa začne 1. decembra. Už na jeseň tohto roku sa uskutočnia tzv. preview koncerty, ktoré budú akousi pozvánkou na budúcoročný festival. Treba sa poponáhľať, záujem býva veľký......

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: