Česká ájurvédska stavba roka

Obnovené kúpele Svatá Kateřina

[j.protic] publikované: 2019-11-19 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Ajurvédsky pavilon / foto:resort Sv.Kateřina/

Titul Stavba roku 2019 udelili v českej prestížnej súťaži medzi 53 špičkovými dielami novostavbe Ájurvédskeho pavilónu v príkladne zrekonštruovaných schátraných kúpeľoch Svatá Kateřina.


Toto miesto bez priemyslu a smogu na polceste medzi Brnom a Prahou v lesoch malebného kraja Vysočina pri meste Počátky je označované za druhé najčistejšie miesto v Česku. Liečivá minerálka bola známa už v 16. storočí, od konca 18. storočia sa menili majitelia malých sezónnych kúpeľov a každý niečo pristavoval. Najväčší rozkvet nastal na prelome 19. a 20. storočia. Kúpeľným hosťom ordinovali aj telesnú prácu – kosenie lúk, sušenie a zvážanie sena, denné pešie túry na gazdovstvo, kde si dojili mlieko na pitnú kúru.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


V prvej svetovej vojne kúpele vyhoreli a po nej sa im nedarilo. Socializmus ich zmenil na učilište budúcich traktoristov a v roku 1953 na detskú klimatickú liečebňu. Po revolúcii chátrali, lebo pobyty detí poisťovne už nepreplácali. Napokon Svatú Kateřinu objavil, v dražbe v roku 2006 kúpil a príkladne zrekonštruoval pražský podnikateľ Petr Zempliner (1952), bývalý spolumajiteľ siete očných kliník Lexum a muž za niektorými českými médiami, ktorý chcel odísť od tohto biznisu. Veril, že kult zdravia a orientácia na zdravý životný štýl, wellness, jóga, pilates, masáže osloví čoraz viac najmä solventnejších ľudí. Ponúkol programy na chudnutie.

V kúpeľoch platí osobitný režim. Hosť musí parkovať v obcí v údolí a do kúpeľov ísť osobitným minibusom. V elegantných izbách je všetko okrem televízora a rádia, aby sa hosť nerozptyľoval, spomalil, vypol mobil a odstrihol sa od pracovných povinností. K jóge a spa v rezorte pridal aj autentickú ájurvédu, päťtisíc rokov starú indickú medicínu. Nie ako náhodnú ponuku, ale komplexný ájurvédsko-jogínsky detoxikačný program na 8, 11 či 15-dňový pobyt s rájurvédskymi očistnými terapiami, masážami, vyváženým sattvickým vegetariánskym jedálnym lístkom a ájurvádskymi doplnkami stravy.

Aby to všetko mohli poskytovať, vedľa starých kúpeľov na stovke obrovských žulových pilieroch z miestneho kameňolomu postavili a tento rok otvorili dreveno-sklenený ájurvédsky pavilón, ktorý sa stal českou Stavbou roka 2019. Má meditačnú záhradu, vodopád, šumiaci potôčik, bazén, sauny, vírivky, parné kabíny, átriá s terasami, ordináciu ájurvédskeho lekára z Indie, päť miestností pre indických terapeutov. Vybavenie, know-how i personál poskytol rezort Kairali v juhoindickom štáte Kerala a odtiaľ sú aj masérske stoly, masážne oleje, kozmetika, prírodné šampóny, byliny, korenia. Ájurvédsky lekár hosťovi naordinuje balíček ájurvédskych procedúr a na každý deň zostaví individuálny jedálny lístok. Varia indickí kuchári.

 

Ján Blažej

Snímka: Resort Svatá Kateřina

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: