Cyprus – ostrov plný zážitkov

Z Bratislavy priamo do Larnaky

[j.protic] publikované: 2019-04-16 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Slnečný Cyprus je obľúbená dovolenková destinácia aj mnohých Slovákov. Od júna tohto roka bude tento ostro v Stredozemskom mori pohodlne prístupný aj z Bratislavy a Košíc, letecká spoločnosť Cyprus Airways otvára priame lety do Larnaky.

 

 


Cyprus je tretí najväčší ostrov ostrov v Stredozemskom mori / po Sicílii a Sardínii/ , kde žije a pracuje viac ako osemsto tisíc ľudí. Jeho pobrežie je dlhé 648 kilometrov. Ročne ho navštívi viac ako 2 milióny turistov, drvivá väčšina návštevníkov prichádza z Veľkej Británie, čo je aj pochopiteľné, veď až do roku 1959 bol Cyprus pod britskou nadvládou. Britskú minulosť cítiť na každom kroku, nie sú to len obľúbené puby, ale aj to, že sa tu stále jazdí vľavo, tak ako v Británii.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Cyprus je ostrov na križovatke troch kontinentov, čo sa odráža v jeho histórii a tradíciách. Rovnako je to cítiť i v prírodnom prostredí, v pohostinnosti ľudí, kultúre. Nájdete tu kúsok z troch rôznych svetov.

Cyperčania sú hrdí na svoje pláže, ktoré sú najväčším lákadlom pre turistov. Agia Napa a Protaras sú miesta s najlepšími plážami na ostrove, so zlatým pieskom a tyrkysovou vodou. Avšak všetky pobrežné mestá majú organizované pláže vhodné na kúpanie. Kúpať sa tu dá od mája až do konca októbra. Pri návšteve Cypru nemožno vynechať ani polostrov Akamas a korytnačky nachádzajúce sa v chránenom zálive Lara.

Podľa Európskej agentúry pre životné prostredie má Cyprus najčistejšie vody v Európe. Konkrétne v roku 2017 získalo 64 pláží modré vlajky čistoty.

Cyprus je zároveň i rodinnou destináciou. Deti tu milujú piesočné pláže a ich plytké a teplé vody. A rodičia sa zase nemusia starať o kvalitu tejto vody. Cyprus ponúka množstvo aktivít pre rodiny, a to parky, ekologické farmy, detské ihriská alebo náučné chodníky, alebo jednoducho stačí len využiť zariadenia a služby ponúkané v rodinných hoteloch.

Cyprus sa môže pochváliť aj bohatým kultúrnym dedičstvom. Nájdete tu množstvo skvostov, ktoré môžete objavovať, ako napríklad scény z gréckej mytológie ilustrované na mozaikových podlahách v Pafose, pamiatku svetového kultúrneho dedičstva - grécko-rímske divadlo Kourrion - alebo stredoveký hrad Kolossi.

Vďaka malým vzdialenostiam medzi pamiatkami môžete prejsť rôznymi historickými obdobiami za pár minút – od starovekých Grékov až po Rímsku ríšu a modernú kultúru.

Cyprus nie sú len pláže, more a história. Dokáže uspokojiť všetky typy turistov. V posledných rokoch badať trend rozvoja agroturistiky. Viacero takýchto aktivít nájdete na dedinách, medzi nimi včelárstvo, zber byliniek a plodov, možnosti pešej turistiky, ale aj ukážky tradicných remesiel, akými sú keramika či výšivka z Lefkaritiko. V dedinách možno pozorovať dávne spôsoby života, zvyky a tradície.

Cyprus je celoročnou destináciou. Počas zimného obdobia si môžete vychutnať množstvo športových aktivít, akými sú potápanie (v troskách Zenovia, ktorý je uvedený v prvej desiatke vrakov na svete), cykloturistika v horách, na pobreží alebo v meste, golf ( 4 ihriská) alebo joga pri mori. Jedno z najkrajších golfových ihrísk sa nachádza blízko pobrežia, neďaleko od skaly Aphrodité, kde sa podľa legendy vynorila z mora bohyňa lásky.

Počty turistov na Cypre za posledné tri roky výrazne vzrástli, čo viedlo k ďalším investíciám do cestovného ruchu. Mnohé hotely zrekonštruovali a rozšírili svoje zariadenia a zároveň sa budujú stále nové hotely. Všeobecne platí, že cestovný ruch na Cypre je na vysokej úrovni s kvalitnými službami.

Letecká spoločnosť Cyprus Airways od júna 2019 otvára priame linky z Bratislavy a Košíc do Larnaky. Cyprus Airways má štatút národného dopravcu disponuje modernými lietadlami Airbus 319 a poskytuje plnohodnotné služby, čo sa týka aj prepravy batožín, kde neuplatňuje také obmedzenia ako nízkonákladové letecké spoločnosti. Na ostrove nie sú veľké vzdialenosti, z moderného letiska v Larnake sa dostanete rýchlo do cieľa vašej destinácie. Cyprus sa oplatí vidieť a zažiť.....

Ak rozmýšľate nad výletom na tento krásny ostrov v Stredozemnom mori, prečítajte si aj ďalšie zaujímavé informácie o Cypre.

 

jp

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: