Fabrika zo zoznamu UNESCO

Pamätnik priemyselnej kultúry

[j.protic] publikované: 2019-12-23 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto: Ján Blažej

Vtedy ešte neznámy nemecký architekt Walter Adolph Georg Gropius mal iba 27 rokov, keď ho oslovil podnikateľ Carl Benscheidt, muž, ktorý mal za sebou kus tvrdého života.


Bol najstarším z dvanástich detí, stále chorľavel, nuž nemohol prevziať otcovu farmu. Neustále bolesti nôh sa snažil liečiť zdravou výživou, postupmi, zavádzanými istým švajčiarskym liečiteľom i ortopedickou obuvou, ktorá koncom 19. storočia nebola ešte bežná. Keďže nenašiel obuvníka, snažil sa ju vyrábať sám, lebo usúdil, že na mieru ušité topánky sú chorým obrovskou pomocou.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Zakrátko našiel v nemeckom mestečku Alfeld v Dolnom Sasku prácu u podnikateľa Carla Behrensa, ktorý mal chuť na obuvnícky biznis. Stal sa firemným manažérom a keď majiteľ fabriky zomrel, generálnym riaditeľom. Nezhodol sa však s Behrensovým synom a rozhodol sa podnikať sám. Získal totiž aj americký kapitál a skúsenosti spoza mora. Kúpil pozemok priamo oproti továrni Ehrensovcov a v roku 1910 založil firmu Fagus, kde chcel vyrábať kopytá na topánky pre rozličné obuvnícke dielne a firmy. Keď na podobe budúcej fabriky mal jeho architekt iný názor, našiel si Gropiusa. Benscheidt súhlasil s architektovou víziou preskleného presvetleného kultivovaného priestoru pre fabrických zamestnancov, lebo si dobre pamätal, odkiaľ vyšiel.

Tak vznikla budova s kovovou konštrukciou, z okrových tehál a veľkých sklenených okien, ktorá je od roku 2011 zapísaná v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako príklad modernej funkcionalistickej architektúry a pamätník priemyselnej kultúry 20. storočia. Tvorca budovy Fagusu sa v roku 1919 stal riaditeľom Saskej školy pre umenie vo Weimare, ktorú prereorganizoval na Bauhaus, pritiahol osobnosti európskeho umenia a jeho Bauhaus ovplyvnil mnohé generácie architektov i dizajnérov.

 

text a foto: Ján Blažej

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: