Hrady a zámky v Česku

Ročne lákajú skoro 6 miliónov návštevníkov

[j.protic] publikované: 2019-04-17 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Jindřichuv Hradec /foto Ladislav Renner/

Máloktorá krajina v našom regióne má sprístupnená pre verejnosť toľko hradov a zámkov ako Česká republika. Stavby minulých storočí každoročne lákajú milióny návštevníkov z celého sveta.A aké sú novinky tohtoročnej sezóny?


Väčšina hradov a zámkov svoje brány návštevníkom otvorila už posledný marcový víkend. Začala sa tak turistická sezóna, keď sú pamiatky otvorené celý týždeň okrem pondelka alebo aspoň cez víkend. Medzi hlavné novinky novej sezóny patria:

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


• Jindřichův Hradec: zámok v južných Čechách predstaví nový prehliadkový okruh, nazvaný „Černínové. Diplomaté, cestovatelé, sběratelé“. Priblíži rod posledných majiteľov zámku – grófov Černínov. A čo uvidíte? Jedinečný diplomatický dar tureckého sultána cisárskemu veľvyslancovi, obrazy slávnych talianskych maliarov, množstvo vyznamenaní, uniforiem a mnoho ďalšieho.

• Zákupy: zámok neďaleko Českého raja otvorí už tretiu prehliadkovú trasu s názvom „Zámek za prezidenta Masaryka“, ktorá mapuje osudy zámku v prvej polovici 20. storočia. Počas sezóny budú vo vybraných dňoch mimoriadne sprístupnené aj rozsiahle zámocké pivnice či historické prevádzkové zázemie zámku vrátane kuchyne a práčovne.

• Invalidovna: komplex s názvom „Invalidovna“ v pražskom Karlíne sa po rokoch konečne otvára verejnosti! Od apríla sa môžete vždy od piatku do nedele pozrieť na architektonický skvost od barokového majstra Kiliána Ignáca Dientzenhofera ešte predtým, než prejde rozsiahlou obnovou. Tá by mala byť dokončená do roku 2025. Invalidovna kedysi slúžila na ubytovanie vojnových invalidov a posledné roky hľadala nové využitie. Veľakrát slúžila ako filmová kulisa, dokonca sa tu natáčal film Amadeus ovenčený mnohými Oscarmi.

• Konopiště: známy stredočeský zámok otvára od apríla novú večernú prehliadkovú trasu. Vďaka nej môžete bližšie spoznať kráľa Rudolfa I. a dobu rytierov, cisára Rudolfa II. a časy alchýmie aj súmrak habsburskej cisárskej rodiny na pozadí príbehu následníka trónu.

Severočeský zámok Lemberk od 18. storočia až do konca druhej svetovej vojny vlastnili Clam-Gallasovia. A práve posledným desaťročím života rodiny na zámku sa tu tento rok budú pri prehliadkach venovať. Dokonca je pre vás pripravená aj špeciálna výstava, ktorá ukáže, ako tu rodina od roku 1918 do roku 1945 žila. Špeciálne – predovšetkým veľkonočné – prehliadky si pre vás sprievodcovia pripravili aj na hrade Grabštejn, ktorý rodina tiež vlastnila. Vyvrcholením celého roka bude výstava „Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách“ v Oblastnej galérii v Liberci, ktorá začne 13. decembra 2019 a potrvá až do 1. marca 2020. Výstava návštevníkov zoznámi podrobnejšie aj s pôsobnosťou rodu v oblasti vojenstva, podnikania, dobročinnosti, umenia a správy panstva.

Dnes je v Českej republike sprístupnených niekoľko stoviek hradov a zámkov, z ktorých väčšina patrí štátu. Len malá časť je v držbe potomkov aristokracie. Vďaka tomu si môžete vybrať, či navštívite gotický hrad, renesančný alebo barokový zámok. Pre milovníkov každého slohu alebo obdobia je na výber z mnohých pamiatok. A ktoré pamiatky, ktoré patria štátu, boli v roku 2018 najnavštevovanejšie? Najviac návštevníkov prilákal zámok v Českom Krumlove. Na druhom mieste je potom zámok Lednice. Obe tieto pamiatky sú zapísané na zozname UNESCO. Na treťom mieste je juhočeská Hluboká. Potom nasleduje Karlštejn, Valtice, Kroměříž, Konopiště, Sychrov, Křivoklát a prvú desiatku najnavštevovanejších pamiatok uzatvára moravský Bouzov.

Viac tipov nájdete na www.kudyznudy.cz

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: