Jedinečný projekt v Klagenfurte

Les na futbalovom štadióne

[j.protic] publikované: 2019-09-09 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Les na futbalovom štadióne v Klagenfurte/foto:forforest.net/

Futbalový štadión v rakúskom Klagenfurte sa stal miestom najväčšieho umeleckého projektu, aký sa doteraz realizoval v otvorenom priestore na území krajiny. Organizátori na hracej ploche nechali vysadiť urastený, miešaný les.


Projekt pripravovali šesť rokov a vznikol na základe inšpirácie dystopickou kresbou rakúskeho maliara Maxa Peintera nazvanou Nezlomná príťažlivosť prírody, na ktorej štadión plný divákov pozoruje les.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Celý projekt má silný ekologický odkaz. Podľa autora, švajčiarskeho umelca Klausa Littmanna, si návštevníci vďaka nej možno uvedomia, že zdravý les sa už čoskoro môže stať vzácnym úkazom.

Obrovská umelecká inštalácia má divákov prinútiť k zamysleniu, či ľudstvo dokáže ochrániť planétu pred klimatickými zmenami. Unikátny les na netradičnom mieste tvorí 299 stromov.

Realizáciu projektu mal na starosti švajčiarsky záhradný architekt Enzo Enea, ktorý na štadión nechal previezť asi 50 rokov staré a až 15 metrov vysoké stromy z pestovateľských škôlok. Skladbu vyberal tak, aby čo najviac pripomínala typicky stredoeurópsky zmiešaný les.

Po ukončení inštalácie, ktorá je zadarmo prístupná do 27. októbra, budú stromy vysadené na vybranom pozemku v blízkosti štadióna.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: