Jubileum velikána klasickej hudby

Nemecko si pripomína Ludwiga van Beethovena

[j.protic] publikované: 2020-01-10 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Socha Beethovena v jeho rodnom meste, Bonne

V tomto roku oslavuje Nemecko 250. výročie narodenia Ludwiga van Beethovena.


Na počesť tohto velikána vážnej hudby sa po celej krajine organizujú mnohé podujatia ako hudobné festivaly, koncerty a výstavy. Ich stredobodom je jeho rodné mesto Bonn, ale aj v ostatných nemeckých mestách a regiónoch je tento skladateľ oslavovaný. Očakáva sa veľký záujem aj hostí zo zahraničia. Dá sa povedať, že bude čo vieť a hlavne počuť.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Spolková vláda podporí podujatia pri príležitosti osláv 250. výročia narodenia hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena šiestimi miliónmi eur.

Na počesť Beethovena, ktorého mnohí považujú za najslávnejšieho Nemca, sa v roku 2020 uskutoční približne 1000 koncertov, operných predstavení, festivalov a výstav.

Beethovenovo rodné mesto Bonn, kde skladateľ žil do svojich 22. narodenín pred presťahovaním sa do Viedne, hrá v tomto príbehu zvláštnu úlohu. Podľa Armina Lascheta, ministerského predsedu spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko sa v bývalom hlavnom neste SRN uskutoční rad zaujímavých hudobných podujatí.

Jeden z vrcholových zážitkov, naplánovaných na 16. Decembra 2020 v Bonne, je koncert Londýnskeho symfonického orchestra. Berlínska filharmónia plánuje na 25. apríla 24-hodinový hudobný maratón.

Ludwig van Beethoven sa narodil v nemeckom Bonne. Nie všetky zdroje uvádzajú rovnaký deň narodenia tohto hudobného velikána. Podľa niektorých by to malo byť 16. decembra 1770, iné uvádzajú dátum narodenia podľa dátumu jeho krstu, 17. decembra 1770.

Generácie skladateľov právom považujú Beethovena za jedného z najväčších hudobných tvorcov v dejinách hudby. Z jeho rozsiahleho diela vyniká 9. symfónia d mol - Óda na radosť. Okrem piatich klavírnych koncertov sú známe aj jeho klavírne sonáty. Významnými dielami autora jedinej opery Fidelio sú aj omša Missa solemnis a oratórium Kristus na hore Olivovej.

Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 56 rokov. Vďaka svojim deviatim symfóniám sa radí medzi najslávnejších svetových skladateľov. Pochovaný je vo Viedni.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: