Juhomoravskí vinári majú republiku

Platí sa vlastnou menou

[j.protic] publikované: 2019-04-23 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Colnica -foto: Ján Blažej

Platí sa českou korunou, pri kasírovaní neohrdnú ani eurom, ale Slobodná spolková republika Kraví Hora má aj vlastnú menu – kravihorec.


Jej hodnota je jedno euro a krytý je kravihorským tekutým rodinným striebrom, čiže najlepšími vínami od najlepších producentov, uložených v pivnici štátnej pokladnice. Majú svojho prezidenta, vládu, vlastné pasy, vlajku, hymnu, poštové známky, letisko, konzuláty po svete, aj v USA, Rusku, na Filipínach či vo viacerých miestach na Slovensku. Zriadili si dokonca i vlastnú akadémiu vied, tajnú službu aj colnicu. Colníkov však už nemajú, lebo spolu s Českom aj Kraví Hora sa v referende prihlásila k členstvu v Európskej únii. Tí, čo boli za, hlasovací lístok označili odtlačkom palca, namočeného do červeného vína.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Republika sa nachádza v okrese Břeclav na juhovýchodnej Morave vo Veľkopavlovickej vinárskej podoblasti a leží z veľkej časti na území obce Bořetice, známej vyše 260 vínnymi pivnicami. Vymysleli si ju miestni vinári, veselí chlapi v seniorskom veku, milovníci recesie. Medzi ministerstvami je aj ministerstvo sľubov a dotácií i ministerstvo post, šepkandy a spojov rôznych. Vyhlásili, že sú apolitickí, uznávajú iba veľkú a malú stranu, sú však militaristami, lebo vyrábajú a rozširujú zbrane hromadného potešenia a kým Česko je členom NATO, Kravihorčania si založili MAPO – Moravskú asociáciu tylovej obrany- čiže Mäso, Alkohol, Turistika, Obžerstvo.

Recesistické kúsky sú pomocou cestovnému ruchu. Do obce aj republiky do roka príde aj stotisíc milovníkov vína a dobrého domáckeho jedla. V obci, kde žije 1 300 ľudí, majú pre turistov 1 044 postelí. Strední a väčší vinári dodávajú vína do vinoték a reštaurácií po celej Českej republike, väčšina vína sa však vypije na mieste, v pivničkách malých vinárov.

 

JB

Snímka

Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: