Letné zážitky v Štajersku

V horúcom lete s osviežením

[j.protic] publikované: 2017-07-18 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Hrad Riegersburg

Štajersko je ideálnou destináciou na trávenie zimnej aj letnej dovolenky. Dá sa tu relaxovať tak po psychickej, aj po fyzickej stránke. Slováci majú radi zelené Štajersko, vlani v lete sem prišlo zo Slovenska 12 511 návštevníkov.


Vínne cesty, kultúrne zážitky, termálne kúpele, pútnické miesta, bylinkové záhrady. Skutočne je to tak, kamkoľvek sa návštevník vydá, načerpá silu a množstvo zážitkov. Ponúkam dva zaujímavé tipy na horúce leto s osviežením. Na hrad Riegersburg s jazerom a na kúpalisko v nadmorskej výške 1820 m na Riesneralme.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Riegersburg a neobyčajné jazero

Najväčší hrad Štajerska a najmocnejšia protiturecká pevnosť kresťanstva, ako Riegersburg nazval pred viac ako tristo rokmi cisársky maršal Raimondo Montecuccoli, kúpil v roku 1822 knieža Jan I. Lichtenstein a zaradil ho do rodinného majetku. Turci hrad nikdy nedobyli, takže zostal zachovaný až do dnešných dní. Do areálu hradu sa dá dostať preskleným šikmým výťahom alebo prudkým peším výstupom. Vítajú vás hradby so siedmimi bránami a jedenástimi baštami, impozantná Rytierska sála s nádhernými dverami a kazetovým stropom, či Biela sála s umeleckým štukovým stropom a v pivničných priestoroch pôsobivé múzeum čarodejníc. Hrad bol známy aj procesom s týmito nešťastnicami. Rozsiahle jazero na úpätí Riegersburgu láka k osvieženiu a oddychu: 18 000 m2 vodnej plochy a rovnako veľká plocha na ležanie ponúka dostatok príležitostí pre tých, ktorí vyhľadávajú slnečné lúče, ale aj pre tých, ktorí uprednostňujú tienisté miesta a hľadajú osvieženie. Krištáľovo čistá voda v jazere sa čistí prirodzeným spôsobom prostredníctvom biotopu a privádza sa späť do jazera. Ďalšou sladkou zaujímavosťou je neďaleké čokoládové múzeum Zotter. Josef Zotter patrí podľa medzinárodného testu čokolád k najlepším výrobcom čokolád na svete. Jeho továreň na čokoládu je jednou z najdlhšie etablovaných spoločností v Rakúsku a jeho ručne vyrábané čokolády sú kultové a založené na kvalite a inovatívnosti. Pre maškrtníkov ponúka Zotter jedinečné chute, syr, slaninu alebo dokonca rybu v čokoláde. Tu je možné všetko! No a pri výrobe čokolády sa používa “zelená” energia z obnoviteľných zdrojov – napr. okrem iného aj z kakaových škrupín.

Kúpanie na vrchole až do západu slnka

Kúpalisko „Gipfelbad anno dazumal“ vybudované v nadmorskej výške 1820 m na Riesneralme bolo minulý rok hitom. Tohto roku alpské vodné stredisko rozšírilo svoju ponuku o ďalšiu atrakciu: každý piatok si môžu návštevníci vychutnávať kúpanie až do západu slnka. V prostredí osviežujúcej vody pohoria Taury zažijete, ako sa slnko pomaly ponorí do nádhernej horskej scenérie. Ani nízke teploty vzduchu nie sú prekážkou, naopak v horúcom lete sú výhodou. Voda v kúpalisku pri chladných dňoch sa vyhrieva na 26 stupňov Celzia a sklené steny slúžia ako ochrana proti vetru. Pre milovníkov dobrého jedla ponúkajú okrem iných dobrôt aj steaky grilované na drevnom uhlí, ktoré sa pripravujú každý piatok od 18.00 hod. na vysoko položenej terase hneď pri kúpalisku.

 

Dr.Alžbeta Capková

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: