Liberecký kraj vás nesklame

V susedstve Poľska a Nemecka

[j.protic] publikované: 2019-05-09 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Ještěd - dominanta Liberca

Pre slovenských návštevníkov je Liberecký kraj jednou z najvzdialenejších destinácií v Českej republike. Leží na severe krajiny, hraničí z Nemeckom i Poľskom.


Po Prahe je druhým najmenším krajom Česka. Jeho hlavným mestom je Liberec, ktorý má takmer 100 000 obyvateľov. Hlavným symbolom Liberca i celého Libereckého kraja je i z diaľky dobre viditelný Ještěd (1012 m n . m.), hora , kde sa nachádza i horský hotel s televiznou vežou. Veža na Ještede bola postavená v roku 1973 podľa projektu architekta K. Hubáčka, ktorý za tento návrh získal Perretovú cenu. Veža má tvar rotačného hyperboloidu a v súčasnosti sa v nej nachádza spojové stredisko a hotel s reštauráciou.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Obľubenosť kraja medzi turistami z roka na rok rastie – ako odznelo na prezentácii v Bratislave – ich počet v minulom roku prekročli hranicu 1 mil, čo je oproti predcházajúcemu roku nárast o 7%.. Slováci sa na tomto počte podielali 6,2%-.mi, najviac návštevníkov prišlo zo susedného Nemecka a Poľska. Na svoje si tu prídu milovníci histórie, umeleckých pamiatok, ale i prírodných krás. Zaujímavosťou Libereckého kraja je, že na jeho území sa nachádza, alebo zasahuje sem 5 turistických oblastí: Český kraj, Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory a Máchuv kraj. Turisti môžu využivať mimoriadne hustú sieť dobre značených turistických trás, v zime je to ideálne miesto nielen na turistiku, ale aj na zimné športy, nachádza sa tu viac ako 800 km bežeckých tratí a množstvo stredisk zjazdového lyžovania. Zníma Jizerská Magistrála je súčasťou najdlhšej hrebeňovej trasy v Čechách. Turisti majú k dispozícii 35 rozhladní, ktoré ponúkajú fascinujúce výhľady na pestré krajiny Krkonoš, Českého raja, Jizerských hôr, Lužických hôr is Máchovho kraja.

Veľkým lákadlom sú aj hrady a zámky Libereckého kraja, mnohé sú známe aj českých čí zahraničných filmov i rozprávok. Jedným z pokladov kraja i tradičná výroba skla, bižuterie a šperkov. Liberecký kraj jediným regiónom na svete, kde sa na tak malom priestore nachádza komplexne zachovaný sklársky priemysel vo všetkých jeho formách.

Samozrejme oplatí sa navštíviť aj mesto Liberec, ktoré sa v niektorých bedekroch nazýva- kvôli pamiatkám a budovám -aj ako j Viedeň severu

Rozkladá sa na ploche 106 km² a počet obyvateľov je okolo 100 000 osôb. Cez kotlinu preteká rieka Nisa, prameniaca v Jizerských horách, a tvoriaca hraničný tok medzi Českou republikou, Nemeckom a Poľskom.

Prvá zmienka o Liberci pochádza z roku 1352, kedy na obchodnej ceste z Čiech do Lužice vznikla malá osada Reichenberg, ktorá slúžila pre obchodníkov ako miesto pre odpočinok po dlhej a náročnej ceste cez Ještedský hrebeň. Počas 15. a 16. storočia s osada postupne rozrástla na mestečko. K jeho rozvoju prispel šľachtický rod Redernov, ktorému od polovice 16. storočia patrilo frýdlantské a liberecké panstvo. Mesto získalo právo variť pivo a usporadúvať trhy a v roku 1577 mu cisár Rudolf II. udelil mestský znak, ktorý sa používa aj v súčasnosti. V tejto dobe vznikli prvé kamenné mestské stavby, ktoré určili charakteristický ráz mesta, a začala tiež textilná výroba – súkenníctvo a plátenárstvo. Za ďalšieho majiteľa libereckého panstva Albrechta z Valdštejna vzniklo liberecké Nové Město.

V druhej polovici 18. storočia vznikali v meste murované klasicistické budovy a v 19. storočí zaznamenal Liberec rozvoj textilného priemyslu a priemyselnej architektúry. Liberec bol druhým najväčším mestom v Čechách hneď po Prahe, okrem rozvinutého textilného priemyslu (50 tovární) a kovopriemyslu (60 tovární) tu prebiehala tiež výroba automobilov RAF. V tomto období bolo postavených mnoho významných a reprezentatívnych budov, symbolizujúcich bohatstvo a hospodársky a kultúrny rozvoj mesta: Divadlo F. X. Šaldy (1893), budova sporiteľne, múzea a obchodnej komory (1901-1902), vilová štvrť (prelom 19. a 20. storočia). Liberec býval často označovaný ako „český Manchester“ alebo „Viedeň severu“. Zaujímavosťou je mestská radnica, ktorá sa nápadne podobá na viedenskú.

V súčasnosti je Liberec moderné mesto ponúkajúce svojím návštevníkom mnoho pozoruhodností. Mesto sa napríklad môže pochváliť vlastnou Zoo, botanickou záhradou a pokiaľ chcete vyraziť za kultúrou, môžete navštíviť napríklad Naivné divadlo, ktorého tradícia siaha až do roku 1949, alebo zájsť do divadla F. X. Šaldy.. Zaujímavé podujatia ponúka aj Centrum Babylon, kde si môžete vyskúšať zábavnú laser game, bowling, aquapark a iné voľnočasové aktivity.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: