Lyžovanie na slnečnej strane Álp

Aj zimný wellness má svoje čaro

[j.protic] publikované: 2020-12-18 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. Platí to aj v tomto období, ktoré je poznačené pandémiou.


31 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa vašej chuti, nálady a nárokov – postarajú vysokohorské zjazdovky uprostred mohutných trojtisícoviek, široké a pohodlné svahy pre rodiny či bubnové trate a U-rampy. Netreba zabúdať ani na nedotknuté svahy pre milovníkov hlbokého snehu a freeriderov.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Okrem skipasu „TopSkiPass“ sú v jednotlivých strediskách k dispozícii regionálne skipasy s atraktívnymi ponukami: napríklad skipas pre deti zdarma, ski for free pre všetkých, termálne kúpele takisto so zľavami a pod.

Služby na zjazdovke

Služobníci na zjazdovkách, „Pistenbutleri“ ktorí dennodenne zabezpečujú výnimočné služby na zjazdovkách strediska Turracher Höhe, oslavujú tento rok už svoje 20. výročie. Starajú sa o pohodlie na najvyššej úrovni a spríjemňujú čas strávený na zjazdovkách veľkým aj malým lyžiarom. Aj v ostatných korutánskych lyžiarskych strediskách ponúkajú služby, ktoré spríjemňujú lyžovačku. Napr. úschovne lyží (o. i. Heiligenblut, Nassfeld, Mölltaler Gletscher), preprava z parkoviska k vleku (Nassfeld), preprava na koči z hotela k detskému lyžiarskemu kurzu (Katschberg), servis lyží na zjazdovke (Nassfeld), aplikácia na parkovanie a online informácie o vyťaženosti parkovacích miest (Gerlitzen, Turracher Höhe), papierové vreckovky na staniciach lanovky (napr. Turrach a Nassfeld) alebo takmer vo všetkých korutánskych lyžiarskych strediskách možnosť dobiť si kartu Keycard už doma a dostať sa tak na zjazdovku ešte rýchlejšie a bez starostí –aj pokiaľ ide o opatrenia v súvislosti s Covid 19.

Stále viac hostí si užíva skialpinizmus

Trasa Nockberge-Trail, ktorá vzájomne prepája až päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald, je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov, ktorí majú dobré znalosti o skialpinizme a sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské pasáže. Na jednu etapu si musíte naplánovať približne šesť hodín. Vďaka tomu, že sa na trase nachádzajú vleky a lanovky, si možno v každej etape ušetriť namáhavý výstup o niekoľko výškových metrov. Ďalšia zaujímavosť: Na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou. Niektoré z korutánskych jazier v zime na povrchu zamŕzajú, vďaka čomu sa z nich stávajú zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy – jazero Weissensee.Ideálne miesto na korčulovanie.Najmä športovci-rýchlokorčuliari si tu prídu na svoje.

Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Zimný wellness má v Korutánsku množstvo podôb. Jednu z najkrajších zažijete počas návštevy kúpeľov Kärnten Badehaus pri jazere Millstätter See, kde budete mať jedinečnú, slnkom zaliatu jazernú atmosféru takmer na dosah aj v zime, a to vďaka krásnemu panoramatickému výhľadu.Po rozsiahlej renovácii boli znovu otvorené aj termálne kúpele Therme St. Kathrein v obci Bad Kleinkirchheim. Zo všetkých korutánskych kúpeľov ponúkajú najväčšiu vodnú plochu a najdlhšiu zábavnú šmýkačku, rozsiahly saunový svet, ako aj masážnu a skrášľovaciu zónu. Mimochodom, za návštevu stojí plávanie morských panien v zážitkovom svete KärntenTherme či vyhrievané bazény v jazerách Wörthersee, Millstätter See či na Turracher Höhe, patriace k hotelom. Tajný tip pre milovníkov prírody: Termálny prameň Maibachl vo Warmbad Villach, ktorý vyviera iba po dlhotrvajúcich dažďoch a po roztopení snehu. Otváracie hodiny a informácie týkajúce sa epidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením na Covid-19 nájdete na webových stránkach jednotlivých zariadení.

Keď sa v Korutánsku zotmie

Zimné dni v Korutánsku sú plné pôžitkov, dobrodružstiev a napínavých, často nových skúseností. Keď sa slnko schová za hory až do najbližšieho rána, neznamená to koniec týmto pekným pocitom. Práve naopak! Na juhu Rakúska si na svoje prídu aj dobrodružné „nočné sovy“. Napríklad počas večerného lyžovania (okrem iného v Bad Kleinkirchheim a Nassfelde) alebo počas skialpinistických túr s čelovkou na Dreiländereck. Na viacerých miestach sa tiež možno zúčastniť snežnicových túr za splnu mesiaca (napr. v prírodnom parku Dobratsch) alebo nočnej sánkovačky (napríklad v strediskách Katschberg, Turrach alebo Innerkrems). Úplne nové dojmy zase získate počas „Hviezdnej noci“ alebo ľadolezectva pri umelom osvetlení v stredisku Heiligenblut. A na trati Sonnblickloipe v Heiligenblut sa bežkári môžu zo svojho hobby tešiť aj v noci.

Bežkovanie trénuje výdrž, silu a koordináciu. Navyše podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a aktivuje spaľovanie tukov. Nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu je balzamom na dušu. Máte chuť vyskúšať niečo nové? Korutánske bežkárske trate sú rozdelené po celej krajine, po všetkých údoliach aj náhorných plošinách, pričom ponúkajú optimálne rámcové podmienky pre začiatočníkov aj pokročilých. Je jedno, či si vyberiete Národný park Hohe Tauern, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental alebo Katschberg. Niekoľko bežkárskych centier sa nachádza aj v športovom komplexe Villacher Alpenarena, v obci St. Jakob im Rosental, lyžiarskom stredisku Nassfeld-Pressegger See či pri jazere Pirkdorfer See. Korutánski hostitelia sa aj v tomto mimoriadnom období snažia umožniť návštevníkom bezpečný pobyt plný oddychu. Z dôvodu opatrení súvisiacich s ochorením na Covid-19 sa môžu meniť plánované programy a akcie v jednotlivých strediskách ako aj otváracie hodiny infraštruktúrnych zariadení.

Detailné informácie o všetkých zmenách a nariadeniach a o dodržiavaní predpisov nájdu hostia na webových stránkach jednotlivých korutánskych stredísk a na stránke

www.visitcarinthia.at/information

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: