Maďarsko – čestný hosť knižného veľtrhu

27.ročník knižného veľtrhu Bibliotéka

[j.protic] publikované: 2019-10-26 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Tento rok sa uskutoční v bratislavskej Inchebe od 7. do 10. novembra už 27.ročník medzinárod ného knižného veľtrhu a zároveň 24.ročník veľtrhu Pedagogika.


Čestným hosťom knižného veľtrhu Bibliotéka bude po prvýkrát Maďarsko. Ako zdôraznil na tlačovej besede v Bratislave Tibor Peto veľvyslanec Maďaraskej republiky na Slovensku bohatá účasť maďarských vydavatelstiev smnohými zaujímavými titulmi podčiarkujú blízkosť kultúr dvoch susedných štátov. Konrád Rigó štátny tajomník ministerstva kultúry SR pripomenul, že pred troma rokmi bolo Slovensko čestným hosťom na knižnom veľtrhu v Budapešti, kde sa naše vydavateľstvá prezentovali s veľkým úspechom.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Márton Schőberl Márton, zástupca štátneho tajomníka ministerstva vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí MR vyzdvihol, že cieľom účasti na knižnom veľtrhu nie je iba predstavenie zaujímavých diel maďarských autorov v slovenskom preklode, ale aj prehlbenie vzájomných vzťahov na všetkých śekoch života. Maďarsko sa v výstavnom areáli Incheba predstaví na 56 m2 výstavnej ploche s reprezentačným stánkom.

Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé prezentácie súčasne maďarskej prózy a poézie, filmové projekcie, diskusie o pripravovaných literárnych počinoch a stretnutia so zaujímavými osobnosťami - medzi nimi nebude chýbať napríklad laureátka Ceny EÚ za literatúru Edina Szvoren. Maďarsko ako čestný hosť Bibliotéky prináša napríklad aj interaktívny program o významnom maďarskom básnikovi 19. storočia Petőfim – pre všetkých návštevníkov od 14 do 99 rokov, interaktívny program pre deti s ilustrátorkou publikácie Zvieracia nemocnica na . do Obväzovej ulici, prezentáciu antológie súčasnej maďarskej poézie v prekladoch do slovenčiny. Na pultoch sa objavia slovenské preklady diel takých autorov ako Dragomán György, Hamvas Béla, Kerékgyártó István, Nádas Péter, Szabó T. Anna,ale v ponuke sa objavia aj diela Maďarov žijúcich na Slovensku – samozrejme v preklade.

Márton Schőberl pripomenul, že počas trvania knižného veľtrhu sa uskutoční 18 kultúrných podujatí- premietanie filmov, divadelných predstavení, hudobných vystúpení - v rôzných častiach mesta s cieľom približiť maďarskú kultúru záujemcom.

Bibliotéka je jediným knižným veľtrhom na Slovensku, ktorý má dlhú tradíciu a neodmysliteľne patrí k jesennému koloritu hlavného mesta. Pre vydavateľstvá sa stal dôležitou formou prezentácie svojej produkcie smerom k širokej verejnosti. Vďaka žánrovej rozmanitosti si na knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, ženských románov, sci-fi, detektívok, detských kníh, náboženskej literatúry i poézie. Bohatú knižnú ponuku dopĺňa sprievodný program venovaný knihám a čítaniu. Na návštevníkov čakajú stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítanie či tvorivé dielne pre deti.

Bibliotéku dopĺňa výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: