Moravské zámky sú lákadlom

Tipy na rodinné výlety

[j.protic] publikované: 2019-08-27 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Zámok Lednice

Koniec leta a prázdnin je ideálnym časom na návštevu kultúrnych a historických pamiatok u našich susedov. Tým, ktorí nechcú ďaleko cestovať ponúka zaujímavé miesta blízka Morava.


Tamojše hrady a zámky sú obľúbeným miestom aj rodinných výletov. Azda najznámejší je lednicko-valtický areál, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO, patrí k najnavštevovanejším pamiatkam Českej republiky. V ponuke sú štyri prehliadkové okruhy, takže každý si iste nájde to, čo ho najviac zaujíma.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


V barokovom zámku vo Valticiach je sprístupnených 21 miestností, v ktorých možno vidieť, ako tu žili lichtenštajnské kniežatá, niekdajší vlastníci, medzi rokmi 1387 - 1945.

Zámok prešiel v rokoch 1846 - 1858 rozsiahlou prestavbou, po ktorej získal dnešnú podobu v slohu tudorovskej gotiky. Interiéry majú vyrezávané stropy, drevené obloženie sál a veľkolepý mobiliár.

Nájdete tu aj nádherný historický skleník a umelo vybudovanú jaskyňu pod zámkom - Grottu.

Okrem dvoch zámkov vo Valticiach a v Ledniciach nájdete v parkovo upravenej krajine celý rad drobných stavieb: minaret, obelisk, Apollónov chrám, Rybničný zámoček, Lovecký zámoček, Nový dvor, Hraničný zámoček, umelo vytvorenú zrúcaninu Janov hrad, Chrám Troch grácií či Rendez-vous.

Ďaľším tipom na Morave je Milotický zámok, ktorý nie náhodou je považovaný za perlu juhovýchodnej Moravy. Na mieste dnešného zámku stála v minulosti stredoveká pevnosť prestavaná v 16. storočí na renesančný zámok. Rozkvet na Miloticiach nastal za Serényiovcov, ktorí ho na začiatku 18. storočia prestavali v štýle baroka ako svoje letné reprezentatívne sídlo.

V zámockom areáli nájdete francúzsku barokovú záhradu, bažantnicu, oranžériu, jazdiareň aj koniareň.

Prehliadka štýlovo zariadených interiérov vám umožní nahliadnúť do života posledných majiteľov zámku, rodiny Seilern Aspang. V oranžérii je stála expozícia moravského barokového sochárstva.

Neoddeliteľnou súčasťou zámku sú zachované interiéry, ktoré boli inštalované podľa dobových fotografií. K najkrajším miestnostiam patrí reprezentatívna fresková sála.

Zámok si obľúbili aj filmári, ktorí tu natočili viacero rozprávok či filmov. K tým najznámejším patrí Žabí princ, Takmer ružový príbeh, Jánošík či Noc na zámku.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: