Na slnku u Jurkoviča

Pozvánka do Luhačovic

[j.protic] publikované: 2017-07-06 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

V júli a auguste je v kúpeľnom mestečku Luhačovice pri Zlíne opäť otvorená táto brána do Riečnych a slnečných kúpeľov, pamiatkovo chráneného diela vynikajúceho slovenského architekta Dušana Jurkoviča.


Vytvoril ho v roku 1903 ako miesto na kúpanie, opaľovanie, a relax kúpeľných hostí i miestnych občanov. Návštevníci majú k dispozícii ležadlá, slnečníky, sprchy a malú kaviarničku. Z pôvodného areálu už nie je v prevádzke bazén napúšťaný z rieky Šťávnica, lebo súčasné hygienické normy nedovoľujú napúšťať bazény na kúpanie neupravenou riečnou vodou. V susedstve je niekdajší Vodoliečebný ústav, v roku 1909 prestavaný z Jestřabského mlyna. Začiatkom tohto storočia v chradnúci objekt zakonzervovali. Na pár dní bol otvorený iba pri nakrúcaní televízneho seriálu Četníci z Luhačovíc.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Spoločnosť, ktorá kúpele vlastní, by chcela dať dať obom objektom novú budúcnosť. Bola myšlienka prestavať Vodoliečebný nápad na príjemný hotel s wellnesom, to je však pre kúpele momentálne finančne príliš náročný projekt, výrazne lacnejšou alternatívou by mohlo byť však napríklad múzeum.

 

jb

Snímka Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: