NP Yoshua Tree v ohrození

Národný park v púšti

[j.protic] publikované: 2019-02-09 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Jeden z najmladších národných parkov v USA, Yoshua Tree sa začiatkom januára dostal do pozornosti svetových médií. Počas tzv.odstávky federálnej vlády, kedy neboli peniaze na výplaty federálnych zamestnancov, vandali zničili vzácne územie i vegetáciu tohto jedinečného prírodného úkazu.


Národný park Joshua Tree sa nachádza na juhu Kalifornie v USA, iba 160 km od hraníc s Mexikom. . Na jeho území o rozlohe 3 200 km2, ktoré bolo v roku 1994 vyhlásené za národný park, sa stretávajú dva púště – Mohavská a Coloradská. Sú to dva úplne rozličné ekosystémy. Už pri vstupe na územie tohto národného parku sme pochopili, prečo patrí medzi obľúbené ciele výletov domácich čí zahraničných návštevníkov. Atraktivita NP spočíva v jeho jedinečnosti. Hlavnou atrakciou parku je strom juka krátkolistá (anglicky Joshua Tree), ktorá je charakteristická pre oblasť Mohavské púšte.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Juky krátkolisté žijú asi 150 rokov a môžu mať až dvanásť metrov. Tieto atypické stromy dotvárajú aj panorámu amerických púštnych národných parkov. Strom dostal údajne názov po biblickom prorokovi, ktorý viedol ľudí z púšte. Toto meno mu pridelili prvýkrát kalifornskí mormoni, ktorí cez Mohavskú púšť putovali. Ďalším lákadlom sú jedinečné kaktusy cholla, ktoré sú vysoké aj niekoľko metrov. V západnej časti parku vás zaujme množstvo oranžovo-žltých, skál, balvanov rôznych tvarov a veľkostí. Z tohto dôvodu park veľmi radi navštevujú aj horolezci. Je tu mnoho registrovaných výstupových ciest s rôznymi obtiažnosťami. Balvany tvorí hrubý druh žuly. Pre mnohých horolezcov je vyhľadávaným tréningovým miestom. Medzi skalami sú môžu urobiť krátke túry aj bežní turisti, ktorých fascinuje neuveriteľná prírodná scenéria. Nie náhodou národný park Joshua Tree ročne navštíví okolo 1,3 mil. ľudí. V národnom parku rastie okolo 800 druhov rastlín a žije v ňom viac ako 250 druhov vtákov. Nejvyšším bodom parku je 1 772 metrov vysoká hora Quail Mountain. Najnižšie položeným (540 m) je akvadukt na rieke Colorado River. My sme sa vybrali v južnej časti parku na vyhliadku Keys View (1 581 m n. m.). Vyhliadka ponúka pohľady do údolia a na okolité vyššie hrebene San Bernardino. V diaľke smerom na juhovýchod sa dá vidieť aj jazero Salton Sea – najväčšie kalifornské slané jazero.

Pre vstup do národného parku je nutné mať auto, keďže tu nie je kyvadlová doprava. Pri jazde autom máte pocit, akoby ste sa ocitli uprostred nejakého prírodopisného filmu, všade v okolí miestami kopcovitá krajina, krásne juky, na druhej strane balvany, kríky, zase balvany atď. V parku sa nachádza aj niekoľko oáz, ktoré sú prírodným výskytom vody. Pitnú vodu si môžete kúpiť len v turistickom centre mimo územia NP. Nenachádza sa tu žiadny obchod ani benzínová pumpa, aj záchody sú veľmi puritánske.

Národný park Yoshua Tree sa ocitol na stránkach svetovej tlače začiatkom januára r.2019 v súvislosti s nemilými udalosťami. Počas odstávky federálnej vlády, ktorá trvala až 35 dní, národný park nikto nestrážil. Dôvod: vypadli takmer všetky služby, ktoré sú platené štátom. Teda aj správa národných parkov. V dôsledku toho sa mohli aj návštevníci Národného parku Joshua trees, voľne, nekontrolovane pohybovať po areáli. Keď sa po 35 dňoch vrátili do parku rangeri, čakal ich smutný pohľad na zničené cesty a poškodené stromy. Kvôli prudkému nárastu vandalizmu musel byť park dočasne zatvorený. Podľa odborníkov vznikli nenapraviteľné škody, z ktorých sa bude tamojšia príroda spamätávať niekoľko storočí. Opäť sa potvrdilo: ľudská hlúposť a bezohľadnosť nemá hranice.....

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: