Obmedzený advent v Nemecku

Autom po vianočnom trhu

[j.protic] publikované: 2020-11-30 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Vianočný trh pred rokom- vo Frankfurte

Vianočné trhy v Nemecku sú v tomto roku úplne iné ako v minulosti. . Kvôli celosvetovej pandémii v krajine museli zrušit až 3 000 adventných trhov.


V minulosti sa konali sa takmer v každom meste, mnohé z nich boli aj v zahraničí považované za očarujúce, s jedinečnou atmosférou. Tento ro k však je iný, smutnejší...

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Medzi zrušené patrí i trh na námestí Gendarmenmarkt v Berlíne,aj najstarší nemecký vianočný trh trh v Norimberku ale i našími turistami často navštevovaný Striezelmarkt v Drážďanoch.

Ponuka v Berline, hlavnom meste Nemecka, kde sa v minulom roku konalo na rôznych miestach až 60 adventných trhov je tentokrát veľmi skromná. Tradičné adventné trhy prebiehajú iba v bývalej východnej časti mesta na námestí Alexanderplatz, na Postupimskom námestí alebo pred Berlínskou radnicou. Stánkov je však tomto roku oveľa menej , aj ponuka je skromnejšia.

Aj Mnichov sa predstavuje iba so skromným adventným trhom. Bavorská metropola povolila stánky s rozostupom 5-10 m a odmedzenie sa týka aj konzumácie alkoholu. Radikálnejšie opatrenia prijali v Lipsku, kde na trhoch úplne zakázali predaj jedla i pitia.

Zrušený je i frankfurtský „Weihnachtsmarkt“ktorý patril medzi najobľúbenejšie vianočné trhy v Nemecku a zvyčajne prilákal viac než dva milióny návštevníkov. Tí sem prichádzali aj za vareným vínom, pečenými gaštanmi a nákupmi darčekov. „Naším cieľom zostáva vyhnúť sa ďalšiemu lockdownu,“ uviedol vo vyhlásení starosta mesta Peter Feldmann.

Netradične sa vysporiadali s obmedzeniami v bavorskom meste Landshut. Tam sa môžete prejsť po adventnom trhu autom. Majiteľ jednej z miestnych reštaurácií Patrik Schmidt prišiel s nápadom, ako zabezpečiť pre návštevníkov bezpečnú návštevu stánkov na adventnom trhu. Jednotlivé stánky umiestnili tak, aby medzi ne dalo prejst autom a návštevníci si mohli vychutnať sviatočné dobroty čí nápoje bez toho, aby museli vyjsť z auta. Dokonca si môžu nakúpiť aj ozdobné predmety. Cez okno auta vám predajú teplé i studené jedlo, na svoje si prídu i tí najmenší.

Ponuku si nedokážu vynachváliť zákaznici, ktorí tu, aspoň na niekoľko minút zabudnú na každodenné starosti a zažijú – i keď trochu netradične- pravú vianočnú atmosféru v tejto, pre každého zložitej dobe. A spokojní sú i obchodníci, ktorí majú dobrý pocit z toho, že v tejto neľahkej dobre prispievajú k vytváraniu sviatočnej atmosféry.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: