Operná lahôdka v Bratislave

Hosťovanie Maďarskej Štátnej Opery

[j.protic] publikované: 2018-09-14 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Sídlo maďarskej opery v Budpešti je v rekonštrukcii

Milovníci opery v Bratislave sa majú na čo tešiť. V novej budove SND bude v stredu 26. a vo štvrtok 27. 9. hosťovať prestížny súbor Štátnej opery z Budapešti.


Svetoznámy maďarský súbor v rámci turné po krajinách V4 prichádza s dvoma titulmi inšpirovanými pôvodnou národnou kultúrou: Jenůfou (pôvodný názov opery je Její pastorkyňa) Leoša Janáčka a Sikulskými priadkami Zoltána Kodálya. V čase rekonštrukcie svojho sídla – hlavnej budovy – hosťuje Štátna opera z Budapešti v krajinách Vyšehradskej skupiny. Jej bratislavské vystúpenie je súčasťou tohto umeleckého turné. Na tlačovej besede v Bratislave umelecký šéf súboru Almási-Tóth András približil výber dvoch titulov s ktorými sa maďarskí umelci predtavia v Bratislave. Obe diela, s ktorými sa v Bratislave predstaví prvá maďarská operná scéna, spája výrazná, dramaturgicky nosná črta. Obe, rovnako ako ich autori, dokumentujú neprehliadnuteľné väzby na slovenskú hudobnú kultúru. Kodály strávil podstatnú časť svojej mladosti v Galante a hudba, ktorú tam počul, nezmazateľne poznačila jeho neskorší skladateľský profil. Fantáziu Janáčka zasa ovplyvnilo folklórne dedičstvo slovensko-moravského pomedzia. Obaja autori vedeli tieto inšpirácie majstrovsky spracovať a dať im napokon podobu jedinečných umeleckých výpovedí. Zaujímavosťou je, že dielo Janáčka predvedú maďarskí umelci v pôvodonom jazyku, teda v češtine.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Leoš Janáček, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov hudobnej moderny 20. storočia, má v súčasnosti v zahraničí mimoriadny kredit a teší sa veľkému záujmu publika. Ku skomponovaniu opery Jenůfa (v rokoch 1896 – 1902) ho inšpirovala románová predloha Gabriely Preissovej. Je to príbeh mladej ženy z drsného dedinského prostredia, ktorá sa ocitne v zložitých vzťahoch predznačujúcich jeho tragické vyvrcholenie. Libreto s realistickým námetom, plné vášne, bez falošného sentimentu, povznáša nádherná Janáčkova hudba predchnutá moravskými ľudovými hudobnými tradíciami a zmyselnou melodikou. Pre návštevníkov predstavenia v stredu 26. 9. bude isto zaujímavé, ako túto dnes už kultovú moravskú hudobnú drámu, so stále aktuálnym námetom i posolstvom, precítili maďarskí tvorcovia a interpreti inscenácie na čele s režisérom Attilom Vidnyánszkym. Za dirigentským pultom bude stáť v Bratislave Balázs Kocsár.

Prostredníctvom diela Zoltána Kodálya Székely fonó (Sikulské priadky) sa maďarská ľudová hudba v podobe vyspelého hudobno-divadelného tvaru dostala do celého sveta. Táto opera na Slovensku je pomerne neznáma- odznelo na tlačovej besede. Je faktom, že Sikulské priadky pozdvihli vlastne maďarské ľudové piesne a tance na umeleckú úroveň operného divadla. Vo štvrtok 27. 9. ich budeme mať možnosť spoznať v inscenačnej podobe renomovaného poľského režiséra Michała Znanieckeho pod taktovkou Petra Popelku.

 

Hosťovanie opery SND v Budapešti sa uskutoční v júni 2019 – informoval riadteľ Slavomír Jakubek. O výbere diela sa rozhodne v najbližšom období. Naposledny sa prvý slovenský operný súbor predstavil v maďarskom hlavnom meste v roku 2010 s dielom Madamme Bbutterfly, dirigoval Oliver Dohnányi.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: