Perla pri rieke Mohan

Potulky po Fransku – 3.časť

[j.protic] publikované: 2019-11-03 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Königsberg - malebné mestečko vo Fransku

Putovanie za vínom vo Fransku sa oplatí spestriť návštevou krásnych mestečiek v údolí rieky Mohan.


Malé mestá v dolnom Fransku na severe Bavorska majú jedného spoločného menovateľa –sú naozaj malé a vyzerajú ako z rozprávky v stredoveku. Platí to aj mestečku Iphofen, ktoré má iba niečo viac viac ako 4 tisíc obyvateľov. Ale je to tipické vinárske mestečko, je tu viac ako 2O, zväčša rodinných vinárstiev I vinoték, niektoré sú 200-300 rokov staré. Náš mladý sprievodca bol silný lokálpatriot, poznamenal, že navštívil mnohé miesta na svete, ale nechcel by nikde inde žiť, len tu. Mestečko má ideálnu polohu, oblopené malými kopcami a vinohradmi. Podľa jeho slov má aj perfektnú infraštruktúru, veľké obchody, kultúrne zariadenia I krytú plaváreň, a - ako povedal - nič tu nechýba ku kľudnému životu.Navyše nie je veľmi vzdialené od väčších miest. Historické budovy sa zachovali aj vďaka tomu, že počas 2.svetovej vojny ich obišlo väčšie bombardovanie. Je tu množstvo malých galérií a iných kultúrnych zariadení. Nechýbajú male vinárničky / pivárne som nevidel/ čí reštaurácie. Turistickou atrakciou je Knauf-Múzeum na Marktplatzi, je to zaujímavá kombinácia historickej a modernej architektúry.Vo vnútri sa nachádzajú zaujímavé stale výstavy, hodnotná je zbierka výtvarných diel. Raritou je, stredoveké mestské múry sa zachovali takmer neporušené- Platí to aj o mestských bránach čí vežiach. Iphofen rozhodne stojí za to, aby sme sa tam pozreli.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


To isté platí aj pre ďaľšie, ale trochu väčšie mesto, Miltenberg, ktoré sa nazýva aj perlou rieky Mohan. Je tiež jedným z center vinárstva vo Fransku , mesto je obkolesené vinohradmi. -Miltenberg bol založený už v roku 1237 a po stáročia ťažil zo svojej výhodnej geografickej polohy. Ležal na dôležitej obchodnej ceste medzi Frankfurtom a Norimbergom. V 19.storočí – po začlenení do Bavorska -jeho význam poklesol. Ale historické budovy zo stredoveku zostali zachované napriek tomu že povodne rieky Mohan tu niekoľkokrát napáchali veľké kody. . Obdivovali sme stare domy na starom Marktplatzi. Pri prechádzke v starom meste sme natrafili aj na raritu, na najstarší hotel v Nemecku, volá sa Gasthaus zum Riesen a dodnes je funkčný. Postavený bol v druhej polovici 13. storočia. Pravdou je že na začiatku nášho tisícročia prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a miestný obyvatelia sú naňho právom hrdý. V prístave môžete obdivovať veľké výletné lode, zväčša tie, ktoré sem – tam vidíme aj v Bratislave. Po kanáli sa dostanú až na Dunaj. A neďaleko prístavu nás zaujala ešte aj iná vec. Sochy cikajúcich chlapcov pôsobili prinajmenšom zaujímavo…

Najmenším mestečkom počas nášho putovania vo Fransku bol Königsberg, netreba si ho zameniť s iným, známejším Königsbergom, ktorý poznáme z histórie ako dnešný Kaliningrad. Bavorský Königsberg patrí medzi najmenšie mestá v Bavorsku, má iba necelých 3 tisiíc obyvateľov. Leží iba 32 km od väčšieho a známješieho mesta Bamberg. Nad mestečkom kraľuje hrad, ktorý je pomerne zachovalý a poskytuje krásny výhľad na okolie. V mestečku nás zaujalo hlavné námestie.Našli sme aj spojitosť Königsbergu s Bratislavou. Naša sprievodkyňa hrdo rozprávala o najznámejšom rodákovi mestečka Johannesovi Müllerovi známejšom vo svete vedy pod latinským menom Regiomontanus , ktorý žil v rokoch 1436 - 1476). Bol to geniálny matematik a astronóm, ktorý svojími vedomosťami predbehol dobu.

Študoval na univerzite v Lipsku, od roku1451 vo Viedni, kde bol žiakom významného astronóma Georga von Peuerbacha. Po krátkom pobyte v Taliansku (pravdepodobne na univerzite v Padove), sa usadil opäť vo Viedni. V roku 1467 prijal pozvanie ostrihomského arcibiskupa a kancelára Jánosa Vitéza, aby sa stal profesorom matematiky a astronómie na Academii Istropolitane, univerzite založenej v Bratislave kráľom Matejom Korvínom. V Uhorsku, najmä v Bratislave, Ostrihome a Budíne, pobudol do roku 1471, kedy sa usadil v Norimbergu, založil tam astronomickú pozorovateľňu vrátane dielne na zhotovovanie hvezdárskych prístrojov a tlačiareň, ktorá bola jednou z prvých v Európe. V roku 1476 na pozvanie pápeža Sixta IV. v súvislosti s reformou kalendára odišiel do Ríma, tam však nečakane ako 40-ročný zomrel. Dodnes je považovaný za najvýznamnejšieho astronóma predkopernikovskej éry. Jeho rodný dom patrí medzi najcennejšie pamiatky v bavorskom Königsbergu. Pri prechádzke jeho uličkami sa návštevník cíti, akoby sa ocitol v stredoveku.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: