Pohľad na Viedeň zhora

Donauturm opäť v plnej kráse

[j.protic] publikované: 2019-04-29 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

K panoráme rakúskeho hlavného mesta nerozlučne patrí obrovské tzv. ruské kolo v Pratri, Stephansdom v centre mesta ale aj Dunajská veža- Donauturm, ktorá je dobre viditeľná aj z okolia mesta.


Donauturm nedávno prešiel veľkou modernizáciou a v plnej kráse bol opäť otvorený v marci tohto roku. Donauturm (doslova "Dunajská veža") je najvyššia veža a budova nielen vo Viedni, ale aj v celom Rakúsku. Bola postavená v roku 1964 podľa návrhu architekta Hannesa Lintla. Nachádza v Donauparku, čo je veľký verejný park, ktorý bol postavený v roku 1964, keď sa vo Viedni konala medzinárodná výstava záhrad.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Dunajská veža je populárna turistická atrakcia. Má výšku 252 metrov, vo výške 150 metrov sa nachádza pozorovacia plošina a nad plošinou otáčajúca sa kaviareň a reštaurácia vo výške 160, resp. 170 metrov. Jedno otočenie okolo osi trvá 26, 39 alebo 52 minút. Vo veži sú dva výťahy, ktorými cesta hore trvá iba 35 sekúnd. V prípade núdze možno ísť aj po schodov, ale absolvovanie 775 schodov dá poriadne zabrať aj tým fyzicky zdatnejším. . Pri pozorovacej plošine je plošina na bungee jumping, ktorá sa používa v lete.

Na veži sa nachádzajú antény mobilných operátorov, súkromných rádiostaníc VHF a ďalších komunikačných služieb. Hoci sa podobá na televíznu vežu, nepoužíva sa ako televízny vysielač.

Panoramatický výhľad na Viedeň je nezabudnuteľný a jedinečný. Zo žiadneho iného miesta nie je lepší výhľad na Viedeň a Dunaj než odtiaľto. Interaktívne panoramatické obrazovky na vnútorných a vonkajších vyhliadkových plošinách vo výške 155 metrov poskytujú informácie o okolitých pamiatkach v ôsmych jazykoch. V novoupravenej vstupnej časti viac ako 60 multimediálnych dotykových obrazoviek predstavuje históriu veže a Viedne. Reštaurácia vo veži, ktorá sa otáča okolo svojej vlastnej osy a kaviareň vo výške 170 metrov lákajú návštevníkov z celého sveta. Ročne vežu navštívi viac ako 400 tisíc turistov. Novinkou je vlastný pivovar vo vstupnej časti, okrem kulinárskych špecialít môžete ochutnať aj vlastné pivo veže.

Donauturm sa nachádza v časti Donaupark, iba niekoľko zastávok metrom z centra /U1-stanica Alte Donau/, odkiaľ premáva kyvadlová autobusová doprava, ale ani peši to nie veľmi ďaleko. V peknom počasí ideálna prechádzka aj pre rodiny s deťmi. Výlet, ktorý stojí za to....

 

Ján Protič

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: