Rekordná letná sezóna v SR

Priaznivý vplyv na rozvoj regiónov

[j.protic] publikované: 2019-09-07 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Vysoké Tatry sú najväčším lákadlom pre turistov

Podľa najnovších údajov Zväzu cestovného ruchu Slovensko má za sebou najlepšiu letnú sezónu od krízy v roku 2009, a možno najlepšiu vo svojej dlhodobej histórií.

 


Priaznivý vývoj potvrdili viaceré turisticky vyhľadávane regióny na Slovensku. Rekordný nárast počtu prenocovaní domácich, ale aj zahraničných turistov prináša pozitívne výsledky nielen ubytovacím zariadeniam, ale aj reštauráciam a ďalším službám cestovného ruchu a maloobchodu. Ak rastie počet prenocovaní, zvyšuje sa výber dane z ubytovania. Vyšší počet turistov znamená aj vyššiu spotrebu a tým aj vyšší výber spotrebných daní a ďalší rozvoj služieb v regiónov, z čoho profitujú tiež miestne samosprávy. „Obľube turistov sa tešia nielen tradičné destinácie ako sú Vysoké a Nízke Tatry, alebo Orava a Kysuce, ale aj iné oblasti ako Gemer, Šariš či Zemplín, teda regióny, ktoré často patria k najmenej rozvinutým oblastiam na Slovensku,“ skonštatoval v tlačovej správe Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Za výrazným zvýšením počtu prenocovaní domácich návštevníkov je treba vidieť hlavne zavedenie príspevku na rekreáciu, resp. rekreačných poukazov pre zamestnancov. Poznatky poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu ukazujú, že tento nástroj uplatňujú zamestnanci najmä v rodinným penziónoch a malých ubytovacím zariadeniach.

Cestovný ruch je potrebné vnímať ako komplexné odvetvie, ktoré tvorí niekoľko desiatok tisíc podnikateľov, z toho viac ako 90% sú mikro a malé podniky. Čísla potvrdzujú, že pri efektívnej prezentácií Slovenska a zohľadnení špecifických podmienok pre podnikateľov (akou je znížená sadzba DPH na ubytovacie služby), je cestovný ruch jedným z mála odvetví, ktoré dokážu zabezpečiť rozvoj aj v najmenej rozvinutých oblastiach Slovenska -uvádza sa v správe ZCR.

Celkový počet návštevníkov ubytovacích zariadení na Slovensku v prvom polroku 2019 takmer 2,9 milióna a medziročne vzrástol o 11 %. Rýchlejšie rástol počet domácich návštevníkov, ktorí dovolenkovali, alebo využili služby ubytovacích zariadení počas služobnej cesty. Ich počet oproti prvému polroku vlaňajška stúpol o 12,3 % na skoro 1,8 milióna (62 % z celkového množstva návštevníkov). V hoteloch, penziónoch a iných ubytovacích zariadeniach sa zároveň ubytovalo 1,1 milióna zahraničných návštevníkov (38 % zo všetkých ubytovaných) a ich počet sa zvýšil o 9 %. Informoval o tom nedávno Štatistický úrad SR.

Cestovný ruch dnes dáva prácu viac ako 160 000 ľuďom. Tržby vo vybraných službách cestovného ruchu rastú medziročne dvojciferným číslom, rovnako tak zamestnanosť v ubytovacích a stravovacích službách. Tieto čísla znamenajú významné benefity aj pre ekonomiku Slovenska v podobe znížených výdavkov na sociálne zabezpečenie a vyšší výber daní.

Ubytovacie služby v SR ku koncu júna poskytovalo na základe aktualizovaného štatistického registra celkovo 4 474 ubytovacích zariadení. K dispozícii je v nich 71,1 tisíca izieb (medziročne viac o 6 %) so 185,7 tisíca lôžkami (viac o 6,7 %).

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: