Rheingau – vinárska oblasť pri Rýne

Tajomstvo kvality rýnskeho rizlingu

[j.protic] publikované: 2019-05-29 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

V Nemecku sa nachádza 13 vinárskych oblastí. Medzi najznámejšie patria Rheingau a Mosel. Ich vína sú známe aj u nás. My sme navštívili región v okolí rieky Rýn.


Milovníci dobrého vína vedia, že nemecká oblasť Rheingau je domovom jedného z najmenších, a napriek tomu jeden z najdôležitejších nemeckých vinárskych regiónov. Nachádza sa na rieke Rýn, 20 minút jazdy autom , na západ od Frankfurtu.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Geograficky je Rheingau dva-tri kilometre široký pás zeme pozdĺž rieky Rýn, ktorá sa rozprestiera po prúde od ústia rieky Mohan vo Wickeri po obec Lorchhausen 38 km ďalej. Oblasť ponúka ideálnu klímu pre pestovanie vína, čo tu – podľa historických dokumentov - vinárske bratstvá mníchov objavili pred mnohými storočiami. Táto časť Rýna je majestátne široká, a odráža slnečné svetlo nahor na južné svahy. Vzadu lesy pohoria Taunus ponúkajú ochranu proti nebezpečenstvu studených severných vetrov. Klíma Rheingau poskytuje vynikajúce podmienky pre pestovanie hrozna: priemernú teplotu 9,9 ° C, 1643 hodín slnečného svitu a iba 536 mm ročných zrážok. Vynikajúcu klímu dopĺňa mimoriadna rozmanitosť pôdy: bridlica, kremenec, pieskovec, štrk a hlina. . Typy pôdy a topografia sa značne líšia od jedného konca regiónu k druhému, od nízkych, kopcovitých a vápenatých pôd v okolí Hochheimu na východe až po strmé boky Assmannshausen na západe. Medzi týmito dvoma extrémami sú jemné, na juh obrátené svahy, ktoré sa tiahnu od Wallufa k Rudesheimu, a sú tvorené rôznymi bridlicami, kremencom, pieskovcami, štrkom a sprašou. V oblasti Rheingau je vysadených zhruba iba 3 000 ha plochy, pri prechádzaní týmto krajom máte pocit, že každý štvorcový meter je maximálne využitý, vinice vidieť často aj vo dvoroch rodinných domov.

Klasické víno z Rheingau je suchý rizling. Z celkovej produkcie vína je až 80% rizling, zvyšok tvorí druh známy ako pinot noir. Podľa naších sprievodcov v oblasti pôsobí celkom takmer 400 vinárov, ktorí na trh prinášajú svoje vlastné produkty. Väčšina z nich sú rodinné podniky starajúce sa o vinice v rozlohe medzi štyrmi až ôsmimi hektármi. Existujú aj miestne družstvá a zhruba dva tucty veľkých vinárskych (medzi cca 10 a 50 ha). Tie exportujú značnú časť svojej produkcie do celého sveta, značka Rheingau Riesling je veľmi obľúbená aj v zahraničí.

Prvé písomné doklady o pestovaní vínnej révy v Rüdesheime sa datujú od roku 1074. Mnoho kláštorov a šľachtických rodín tiež zohralo svoju významnú a vplyvnú úlohu v expanzii vinárskeho priemyslu. Boli oddaní dosiahnutiu najlepšej možnej kvality a mali záujem o vývoj nových a lepších metód vo výrobe, uskladnení a predaji vína.

Dôležitým faktorom kvalitného vína . okrem geografických podmienok, pôdy a klímy je aj ľudský faktor. Dá sa povedať, že všetci vinári v okolí sú naslovovzatí odborníci, umenie pestovania hrozna a produkcia vína sa často dedí z generácie na generáciu. V blízkom Geisenheime sa nachádza jedna z mála vysokých škôl vinárstva na svete, kde záujemci získavajú odborné vzdelanie napr. asistenta vinára, profesora vinárstva alebo vinárskeho inžiniera.

Celá oblasť je aj turisticky veľmi atraktívna, ročne ju navštívi viac ako milión záujemcov nielen o kvalitné víno, chutné hrozno ale aj nádhernú prírodu.Medzi vinicami vedú bezpečné cyklotrasy, z kopcov je krásny výhľad na okolie a majestátny Rýn.....

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: