Rok šľachtickej diplomacie v Česku

České pamiatky otvárajú novú sezónu

[j.protic] publikované: 2018-03-27 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Černinský palác v Prahe

Hrady, zámky a ďalšie pamiatky v správe českého Národního památkového ústavu pripravili v novej sezóne sériu výstav a podujatí, ktoré mapujú stopy šľachty českých krajín v európskej diplomacii. Ďaľšou ústrednej témou je sto rokov českej a slovenskej štátnosti.


 

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Brány viac ako stovky pamiatok v správe Národního památkového ústavu sa v tomto roku otvárajú 30.marca, na Veľký piatok. NPÚ má v správe viac ako 100 hradov a zámkov, veľká väčšina z nich je verejnosti dostupná. Záujem verejnosti o historické pamiatky u naších susedov rastie , v minulom roku zaznamenali viac ako 5,5 mil. návštevníkov. Ako informovala slovenských novinárov na tlačovej konferencii v Bratislave generálna riaditeľka Národného pamiatkového ústavu Naďa Goryczková do českých hradov a zámkov prichádza aj čoraz viac záujemcov zo Slovenska. Projekt Šľachta českých krajín v európskej diplomacii je fakticky pokračovaním úspešného dlhoročného projektu Po stopách šľachtických rodov.

V pamiatkových objektoch sa uskutočnia výstavy a sprievodné programy zamerané na šľachtické rody rody, ktoré významne ovplyvnili chod európskych a svetových dejín.

Vyvrcholením celého roku bude júlové otvorenie expozície na zámku v Jindřichově Hradci s názvom Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Výstava sa bude venovať diplomatickým aktivitám príslušníkov černínského rodu od ranného novoveku až do prvej polovici 20. storočia. Jedným z lákadiel expozice a hlavným artefaktom bude i originál jedinečného tureckého stanu, ktorý si z osmanské ríše priviezol v roku 1616 ako dar Heřman Černín z Chudenic. Bodku za rokom šľachtickej diplomacie urobí výpravná kniha Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, ktorá vyjde v decembri 2018.

Storočie republiky

 

V rámci priipomenutia si sto rokov novodobej českej a slovenskej štátnosti pripravil Národní památkový ústav v sezóne 2018 projekt Storočie republiky, v ktorom zameria svoju pozornosť najmä na obdobie predvojnového Československa. S využitím dobových materiálov pripravuje sériu prednášok, výstav a ďalších aktivit venovaných tzv. osudovým osmičkám našich dejín. Program je veľmi bohatýa zaujme nielen tých, čo sa zaujímajú o novodobú históriu.

Informácie o projekte Storočie republiky si môžu záujemcovia pozrieť na webových stránkach stránkách NPÚ.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: