Rok v znamení výročia Bauhaus

Škola, ktorá ovplyvnila architektúru

[j.protic] publikované: 2019-01-29 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Rok 2019 bude v Nemecku - okrem iného - venovaný aj storočnici Bauhausu, škole, ktorá výrazne ovplyvnila modernú architektúru a moderný dizajn na celom svete.


Škola bola prevádzkovaná v rokoch 1919 až 1933 vo Weimare, neskôr v Dessau a posledný rok svojej existencie v Berlíne. Napriek tomu, že Bauhaus kládol architektúru na najvyššie miesto i napriek názvu a profesii jeho zakladateľa, architekta Waltera Gropiusa, samostatné oddelenie architektúry vzniklo ako posledné a to až v roku 1927.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Pojem Bauhaus sa spája s počiatkom moderny a vyvoláva nasledujúce asociácie: základné farby (červená, žltá, modrá), základné formy (štvorec, trojuholník, kruh), nábytok z oceľových trubiek a funkcionalizmus. Pre architektúru Bauhausu bola charakteristická absencia zdobnosti a funkčne premyslené asymetrické pôdorysy so starostlivo umiestnenými hmotami. Využívali sa priemyselné materiály ako betón, oceľ, sklo.

Tradícia weimarskej univerzity Bauhaus siaha až do začiatku minulého storočia. Štátna škola Bauhaus bola založená v roku 1919 architektom Walterom Gropiom, pričom jej hlavná filozofická orientácia bola úzko zviazaná s myšlienkami avantgardného hnutia, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnilo smerovanie školy.

Základnou ideou školskej reformy bola snaha o prepojenie umeleckých disciplín s remeselnou tradíciou, znovuoživenie tradičných remeselných prác, ktoré boli úzko spojené s architektúrou. Na tomto základe sa postupne formulovala aj koncepcia architektonickej tvorby, ktorá vychádzala z ideí čistého racionalisticky založeného bauhausovského dizajnu a vyústila do dynamických kubických architektonických foriem.

Z množstva zaujímavých podujatí, ktoré sú v Nemecku venované storočnici Bauhausu možno vyzdvihnúť veľku výstavu záhradníctva -Bundesgartenschau 2019 v Heilbronne, kde v mestskej časti Neckarbogen vzniknú exponáty, ktoré poukážu na prepojenie prvkov modernej architektúry na prírodu, samozrejme v súvislosti s vplyvom ideí Bauhausu na tvorbu architektov.

Výstava BUGA 2019 otvorí svoje brány 17.apríla 2019.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: