Sekt a drážďanskí anjelíčkovia

Vinič ako kuriozita

[j.protic] publikované: 2018-09-05 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto:/J.Blažej/

Dve roztomilé postavičky sú fragmentom zo spodnej časti slávnej Sixtínskej Madony, svetoznámeho obrazu od renesančného majstra Raffaela Santiho, skvostu, ktorý do drážďanskej obrazárne Zwinger prichádzajú obdivovať ročne státisíce milovníkov umenia i turistov z celého sveta.


Tieto Raffaelove portrétiky a objavili na vignete dali sektu názov Drážďanskí anjelíčkovia. Toto suché cuvée z rizlingu, burgundského bieleho a kerneru pochádza z odrôd z viníc a pivníc saského štátneho vinárstva pri zámku Wackerbarth severozápadne od Drážďan, druhého najstaršieho producenta sektu v Nemecku. Lahodný sekt dozrieval deväť mesiacov tradičnou metódou kvasenia vo fľašiach, vo Florencii na Labe, čiže v Drážďanoch ho podávajú na slávnostnejších podujatiach obľúbený ako wellcome drink a v ostatných týždňoch sa v čoraz väčšom množstve aj exportuje.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Vinárstvo je pomenované po saskom poľnom maršalovi Augustovi Christophovi grófovi z Wackerbathu (1662-1734), milovníkovi kvalitných vín a kráľovskej radosti zo života, budovateľovi a patrónovi tamojšieho vinohradníctva a vinárstva. Dnes je však zámocký podnik majetkom Saskej rozvojovej banky a obhospodaruje pätinu zo všetkých vinohradov v Slobodnej krajine Sasko, kde sa vinič pestuje skôr ako kuriozita. Medzi trinástimi nemeckými vinohradníckymi oblasťami je totiž najsevernejšia a tretia najmenšia (najväčšia Rýnsko-hessenská oblasť má totiž vyše päťdesiatnásobnú rozlohu a v Nemecku najsevernejšia.

 

Text: Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: