Situácia v cestovnom ruchu je napätá

Negatívny dopad korony

[j.protic] publikované: 2020-03-14 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Už teraz je zrejmé, že koronavírus bude mať aj u nás vážne dopady na cestovný ruch, najmä na hotelierstvo. Odborníci už teraz bijú na poplach...


Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) vyzýva odchádzajúcu a budúcu vládu, aby urýchlene začali pripravovať opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov v cestovnom ruchu v súvislosti s koronavírusom.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Ako informoval generálny manažér AHSR Marek Harbuľák, záleží im na zamestnancoch a nechcú pristúpiť k ich prepúšťaniu, chcú zabrániť ďalším negatívnym prejavom súvisiacim so šírením ochorenia, ale sami tomu nedokážu čeliť. "Chceme, aby aj naši politici sledovali odporúčania Európskej komisie, opatrenia, ktoré prijímajú v okolitých krajinách. Za hotely a reštaurácie chcem zároveň zdôrazniť, že máme aj návrhy okamžitých riešení, ktoré výrazne pomôžu zamestnávateľom v cestovnom ruchu a nebudú záťažou pre štátny rozpočet," povedal Harbuľák. Ako dodal,odvetvie cestovného ruchu je podľa neho prvým na rane, ktoré pociťuje negatívne dopady reštrikcií a opatrení obmedzujúcich pohyb ľudí.

"Bez ohľadu na počet zistených ochorení na Slovensku táto situácia sa dramaticky prejavuje v prudkom poklese počtu hostí, rušení pobytov, ale aj firemných, kultúrnych či iných spoločenských podujatí, a to doslova zo dňa na deň," poznamenal Harbuľák. Ide podľa neho o obrovské prepady, ktoré nie sú schopní nijakým spôsobom sanovať, no zároveň sa snažia vyjsť v ústrety hosťom a eliminovať aj ich škody, napríklad, zmenou stornovacích podmienok. "Sme odvetvie, v ktorom viac ako 90 % tvoria malé a stredné podniky, nie nadnárodné korporácie s obratom v miliardách eur. Zamestnávame viac ako 160-tis. ľudí a naša obava je práve o budúcnosť týchto 160-tis. zamestnancov," dodal Harbuľák.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska dala spracovať aktuálny prieskum analytickej spoločnosti Comenius Analytica, s. r.o. Bratislava. Na otázky odpovedalo 150 respondentov -manažéri hotelov a reštaurácií na Slovensku . Ako uviedol analytik Vladimír Bačišin: „Slovenské hotely očakávajú tento mesiac medzimesačný pokles tržieb o 47% oproti predchádzajúcemu obdobiu predchádzajúceho roka. V apríli očakávajú celkový výpadok 2 401 339 EUR.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: