Slávne české diela Adolfa Loosa

Virtuálna cesta za umením

[j.protic] publikované: 2020-07-21 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Snímka: adolfloosplzen.cz

Tento štvrtok (23. júla) medzi 18. a 19. hodinou môžu záujemci o architektúru v Českej republike, predovšetkým o interiéry, virtuálne cestovať do Brna, do interiérov Bauerovho zámočku neďaleko tamojšieho výstavného areálu


Sedemnásť Českých centier, ktoré propagujú v zahraničí turizmus v Česku a na Morave, prostredníctvom facebookovej a instagramovej platformy pripravili ďalšiu z virtuálnych ciest za architektonickými dielami Alfreda Loosa (1870-1933) po celej krajine. Tento rok je totiž rokom Adolfa Loosa, svetoznámeho architekta, ktorý je považovaný za zakladateľa moderného ponímania architektúry.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Brniansky rodák z rodiny, ktorá vlastnila kameňolom a zákazkové kamenárstvo, je priraďovaný do úzkej skupinky najuznávanejších predvojnových architektonických tvorcov, akými boli napríklad Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier či Frank Loyd Wright. Po nedokončenom štúdiu architektúry v Drážďanoch odišiel na tri roky do USA až sa napokon usadil vo Viedni, kde si založil vlastný ateliér a venoval sa aj teórii architektúry.

Jeho najvýznamnejším dielom je polyfunkčný obchodný dom Goldman & Salatsch z roku 1910 vo Viedni, ale s jeho tvorbou sa stretneme okrem Viedne a rakúskych miest aj v Paríži i po českých mestách. Na on-line prehliadke Bauerovho zámočku bude návštevníkov pri počítačoch sprevádzať architektka Lenka Štěpánková. Bližšie informácie o prehliadke sú na http://bratislava.czechcentres.cz/novinky/rok-adolfa-loose/. Facebooková stránka predstaví jeho stavby sériami fotografií, videí, streamových prehliadok, prednášok, glos a citátov.

Bonbónikom počas Loosovho roku bude výstava Loos v Plzni, ktorý vzniká v spolupráci s plzenskou Západočeskou galériou a krajským mestom Plzeň. Tam už teraz ponúkajú návštevníkom prehliadkové trasy po unikátnych interiéroch v Brummelovom dome, bytoch Voglovcov, chemického inžiniera Víléma Krausa a jeho manželky Gertrudy (na fotografii) i Semlerovej rezidencii. Každý z interiérov na objednávku plzenských veľkopodnikateľských rodín je svojím riešením, použitými drahými materiálmi iný a unikátny.

(JB)

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: