Šou v Sklenenej manufaktúre

Miniautomobilka v Drážďanoch

[j.protic] publikované: 2020-02-23 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Sklenená manufaktúra v Drážďanoch

Drážďany sú prezývané ako Florencia na Labe a poldruha kilometra od ich zrekonštruovaného barokového centra je botanická záhrada.

 

 


A vedľa nej je 8,3-hektrový pozemok s trávnikmi, jazierkami, chodníčkami, 330 mladých stromami a 140 metrov dlhou a 20 metrov vysokou úplne presklenou budovou. Neinformovaný človek môže hádať, či je to dáka nová administratívna budova alebo bizniscentrum, galéria či univerzita. Ten objekt sa volá Sklenená manufaktúra a ľudia, ktorí k nej kráčajú, sú buď zvedaví návštevníci alebo zamestnanci, ktorí v dvoch menách s vysokým zastúpením ručnej práce zmontujú na dvojpodlažnej linke denne sedemdesiatdva elektromobilov e-Golf. Vlani ich bol rekordný počet –16 155 – o vyše 2 400 viac než rok predtým.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Je to miniautomobilka, ktorú v Drážďanoch vytvoril koncern Volkswagen v roku 2001 s predstavou, že tam bude aj miesto, kde si odberateľ môže objednané auto i prevziať. Súčasne zvedavcov, dospelých, celé školské triedy a najmä počas víkendov aj rodiny s deťmi pozýva, aby si z vyhliadkových terás za sklom prezreli montáž na vlastné oči. V podzemí manufaktúry je firemné múzeum a futuristické centrum mobility, sveta elektromobilov, chrám technológií budúcnosti, ktoré navštívilo už 2,15 milióna Nemcov i cudzincov. Prehliadky sú aj v češtine.

V areáli je pre mladé tímy študentov i vedcov aj medzinárodný start-upový inkubátor, kde môžu do praxe dotiahnuť nápady z oblasti mobility. Prvé štipendiá aj s polročným pobytom v manufaktúre získala francúzska skupinka za projekt zberného taxíka, aplikáciu, ktorá zjednoduší dopravu detí do školy, na tréningy a hoci na narodeninové party. „Taxikármi“ budú rodinní známi či iné zodpovedné osoby a takáto doprava vyjde rodiny lacnejšie než individuálne zvážanie.

Firma je aj dlhoročným sponzorom Saského štátneho orchestra, drážďanskej Semperovej opery i vážených hudobných festivalov, a fabrické prostredie, terasa či lúka pred Sklenenou manufaktúrou je aj miestom početných koncertov. Uskutočňujú sa tam aj rôzne prezentácie a šou, nedávno napríklad prezentácia zážitkovej gastronómie v podaní šéfkuchárov z celého regiónu a zážitkovú gastronómiu ponúkli aj na Valentína.

 

 

Ján Blažej

Snímka Ján Blažej

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: