Stredočeský kraj sa oplatí navštíviť

Skvostom je aj Kutná Hora

[j.protic] publikované: 2017-09-14 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Chrám sv.Barbory v Kutnej Hore

Najväčší český kraj, ktorý zaberá územia okolo hlavného mesta Prahy aj atraktívny aj z hľadiska cestovného ruchu. Ponúka takmer všetko, čo je zaujímavé pre turistov.


"Na území nášho kraja máme dve pamiatky UNESCO, vyše 50 hradov a zámkov, 40 technických objektov, vojenské a cirkevné pamiatky. Z kultúrnych zariadení je to 111 múzeí, 14 galérií a 15 divadiel," informovala na prezentácii v Bratislave riaditeľka Stredočeskej centrály cestovného ruchu Nora Dolanská.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Medzi skvosty Stredočeského kraja patrí mesto Kutná Hora, od roku 1995 zapísané v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bývalé kráľovské banícke mesto bolo vďaka ťažbe striebra v stredoveku po Prahe druhé najvýznamnejšie české sídlo. Objekt z 13. storočia Vlašský dvor obýval český kráľ a je tam aj kráľovská mincovňa. V nej možno vidieť ukážky razby mincí v historickom kostýme. Veľkou atrakciou je aj prvý cisterciánsky kláštor v Čechách, ktorý bol založený v kutnohorskej časti Sedlec v roku 1142. V Sedleci sa nachádza aj pohrebný kostol Všetkých svätých s kostnicou zo 14. storočia. Výzdoba je z ľudských kostí, ktoré v roku 1511 do pyramíd upravil poloslepý mních. Unikátom je mohutný luster, kalichy, monštrácie a schwarzenberský erb. Odhaduje sa, že v kostnici sú pozostatky 60.000 ľudí. V svetovom zozname pamiatok je aj Chrám sv. Barbory, považovaný za skvost českej gotickej architektúry. Päťloďovú katedrálu začali stavať v roku 1388. Po stavebných zmenách, prestávkach i finančných problémoch ju dokončili po vyše 500 rokoch až na začiatku 20.storočia.

Aj okolie Kutnej Hory ponúka množstvo zaujímavostí. Napríklad zámky Kačína a v Zruči nad Sázavou, mestské opevnenie v meste Čáslav, zábavno-náučný park Mirakulum v Miloviciach, Vodný svet Čestlice, ktorý je jedným z najväčších stredoeurópskych akvaparkov.

Turizmu v Stredočeskom kraji slúži takmer 700 ubytovacích zariadení, vyše 150 informačných centier v mestách a obciach siedmich destinácií: Kutnohorsko, Český raj, Toulava, Posázaví, Polabí, Bohemia Centralis, Brdy a Podbrdsko. Najviac návštevníkom sem prichádza z Nemecka, za nimi sú Slováci, ich počet z roka na rok rastie.

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: