V JASNEJ UŽ MYSLIA NA BUDÚCU ZIMU

NAJVÄČŠI SKLAD SNEHU NA SLOVENSKU

[j.protic] publikované: 2020-04-14 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Foto/tmr/

Už od začiatku apríla pracuje lyžiarske stredisko v Jasnej na najväčšom uskladnení snehu v jeho doterajšej histórii. Sklad snehu, ktorý by mal pomôcť pri rýchlejšom rozbehu budúcej zimnej sezóny, vzniká v lokalite Koliesko.


Tento spôsob uskladnenia snehu aj počas letných mesiacov sa použáva aj v niektorých alpských strediskách.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Prvýkrát si v Jasnej uloženie snehu vyskúšali počas experimentu v roku 2018. Vtedy sa podarilo odložiť 5-tisíc m3 snehu, z ktorých do zimy vydržali približne dve tretiny. Tým, že uplynulá sezóna skončila predčasne, ostalo na zjazdovkách oveľa viac snehu a aj depónia tak tentoraz bude výrazne väčšia: „Pracujeme na nej už šesť dní a chceli by sme si do nej odložiť viac ako 10-tisíc m3 snehu. V porovnaní s premiérou pred dvomi rokmi budeme tentoraz namiesto vodných injektáží sneh stabilizovať vodou priamo. Zároveň vylepšíme spôsob zakrytia geotextíliou a UV fóliou, ktoré by mali udržať teplotu aj vlhkosť. Vďaka novému spôsobu spájania jednotlivých kusov fólie sa zakrytie stane kompaktnejšie a lepšie udrží chlad masy snehu. Zmena bude aj v spôsobe zaťaženia fólie, keď betónové kocky, ktoré boli použité pri experimente v roku 2018, nahradíme tento rok špeciálne ušitými vakmi naplnenými štrkom, čím dosiahneme rovnomernejšie rozloženie zaťaženia. Tieto zmeny sú výsledkom našich vlastných skúseností z experimentu z roku 2018, keďže podobných projektov je v regióne strednej Európy stále veľmi málo a Jasná patrí v uskladňovaní snehu medzi priekopníkov,“ uviedol šéf lyžiarskych tratí v Jasnej Martin Kupčo. Uskladnený sneh by mal v novej zimnej sezóne poslúžiť nielen ako základ pre otvorenie zjazdovky Biela púť, ale zároveň v prípade vhodných poveternostných podmienok pomôže aj o týždeň urýchliť začiatok lyžovačky v Jasnej.

Aj napriek tomu, že lyžiarsku sezónu 2019/20 predčasne ukončili preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu, v Jasnej už teraz myslia na tú budúcu. Okrem depónie snehu sa rozbehol aj predaj Šikovnej sezónky. „Uvedomujeme si, že momentálne sú svahy aj napriek stále veľmi dobrým podmienkam prázdne a situácia nie je jednoduchá. No nemôžeme sedieť so založenými rukami, musíme sa pozerať dopredu a myslieť pozitívne. Tak ako uskladňujeme sneh a pripravujeme opatrenia na bezpečnejšiu prevádzku všetkých našich stredísk, tak so sezónkou dávame jasný signál, že sa na tú budúcu zimu naozaj poctivo pripravujeme. V súčasnej zložitej situácii je kúpa sezónky jedným zo spôsobov, ako môžu lyžiari vyjadriť podporu nielen svojim obľúbeným strediskám, ale aj celým regiónom Liptova a Tatier, v ktorých sú na cestovný ruch naviazané tisícky pracovných miest, živnostníkov a ďalších subdodávateľov,“ uviedol Andrej Árendáš, CCO spoločnosti TMR.

/tmr/

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: