V Nyiregyházi sa nebudete nudiť

Turistická destinácia na východe Maďarska

[j.protic] publikované: 2019-03-23 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

To, že siedme najväčšie mesto Maďarska má čo ponuknúť turistom vedia u nás najmä obyvatelia východných okresov Slovenska. Nyiregyháza má však väčšie ambície, chce sa dostať do povedomia aj záujemcom z Bratislavy čí okolia.

 

 


Prezentácia tohto mesta s takmer 120 tisíc obyvateľmi v Bratislave vzbudila veľký záujem odbornej verejnosti i novinárov. Po úvodnom slove veľvyslanca Maďarskej republiky na Slovensku Tibora Peto-a,  primátor mesta Ferenc Kovács vyzdvihol, že mesto ležiace v severovýchodnej časti Maďarska, iba 30 km od hraníc so Slovenskom láka svojich návštevníkov svojou príjemnou atmosférou, čulým životom centra, spústou umeleckých pamiatok, bohatým kultúrnym životom a v neposlednej rade svojou pohostinnosťou.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Prvoradým turistickým lákadlom mesta Nyíregyháza je jej známa liečivá voda, ktorá sa nachádza v príjemnej rekreačnej oblasti mesta, zvanej Sóstógyógyfürdő. Jej najväčšou atrakciou je kúpeľný komplex, ktorý sa skladá z Kúpeľného domu, z prírodných jazier, z termálneho kúpaliska a z Aquaparku Aquarius. Súčasťou aquaparku je i Termálny svet, ktorý je obľúbeným relaxačným miestom dospelých a dôchodcovskej generácie. Regeneráciu tu zaisťujú termálne bazény, vírivky, Kneippov bazén a saunový svet. Tunajšia liečivá voda obsahuje hydro-karbonát chloridu sodného, jód a bróm. Jej zloženie má mimoriadne blahodárne účinky pri liečbe pohybového aparátov, kĺbov a reumatických onemocnení. Pomocou odborných lekárov z oblasti reumatológie a ortopédie, respektíve na základe zmluvy s tunajšou nemocnicou, prebiehajú liečebné procesy za stáleho lekárskeho dozoru. Klasifikáciu vody z termálnych vrtov, respektíve rekonštrukciou strojného parku, sa zabezpečilo to, že všetky termálne studne prevádzkované v oblasti Sóstógyógyfürdő majú klasifikáciu liečivej vody.

Pre mládež tu postavili Svet zážitkov, kde na odvážlivcov čaká obrovská kĺzačka, bazén s morskými vlnami a s vodnou clonou, bazén s divokou vodou a s jaskyňou. No a nezabudnuteľný zážitok a výzva pre tých najmenších je Detský svet v podobe džungle. Kúpalisko Parkfürdő ponúka na svojej 10 hektárovej ploche, ktorá je osadená tunajšími druhmi stromov, dokonalé možnosti zábavy pre všetky generácie návštevníkov. A aby boli možnosti relaxácie úplné, tak práve tu môžete využiť služby najväčšieho Pool-baru v Maďarsku, ktorý ponúka široký sortiment nápojov. V priebehu letnej sezóny sa tu v stredu a v piatok poriada pre milovníkov nočného kúpania Latino party. Návštevníkov, ktorí uprednostňujú prírodné vody, tu očakáva pláž na kraji prírodného jazera - Tófürdő.

Keď sa povie Sóstógyógyfürdő, tak sa nemôže vynechať tunajšia Sóstózoo – najvzrušujúcejší ZOO-park v Maďarsku. Zoologická záhrada patrí medzi najväčšie v Európe, a v rokoch 2015 a 2018 bolla vyhodnotená ako najlepšia na našom kontinente. Ročne ju navštívi viac ako 520 tisíc záujemcov. Tu môžete precestovať celým svetom! Môžete sa prechádzať medzi najzaujímavejšími druhmi zvierat, v jednom 30 hektárovom dubovom lese, kde se nachádza viac než 5000 jedincov. V roku 2010 otvorila svoje brány Zelená pyramída – komplex ojedinelý v celej strednej a východnej Európe. V jeho spodnej časti dostalo priestor Ocenárium. V priehľadnom tunely si návštevník môže prehliadnuť živý svet Indického oceánu. Nad ním sa rozkladá trojposchodová a 15 metrov vysoká indonézska tropická džungľa a v nej varany komodské, orangutani, sloni, tropické rastliny. Okrem toho tu čaká návštevníkov tulenie-show a jediné tulenie mláďa v Maďarsku, čo je ojedinelým zážitkom. Čoskoro bude verejnosti sprístupnená i ďalšia atrakcia, Viktoriánsky dom, kde sa na ploche väčšej než 2000 m2 predstavia zvláštne a zriedka videné druhy zvierat, respektíve také botanické ojedinelosti ako napr. Victoria amazonica, vanilka, kakaovník, alebo čierne korenie. Ďalšia atrakcia, ktorá bude v blízkej budúcnosti zrealizovaná, sa bude volať Svet And, kde si návštevník bude môcť prehliadnuť zvieratá Južnej Ameriky z korún stromov, ktoré budú prepojené visutými mostmi.

V tejto rekreačnej oblasti Sóstógyógyfürdő sa oplatí navštíviť i tunajší skanzen. Je to jediné živé etnografické múzeum severovýchodného Maďarska na voľnom priestranstve, ktoré v podobe dediny predstavuje rôznorodosť ľudového staviteľstva a bytovej kultúry tejto oblasti. Návštevník tu môže ochutnať i špeciality pečené v peci, a dokonca, keď sem zavíta v priebehu niektorej slávnosti, tak sa môže stať súčasťou ojedinelého sveta tradičných dedinských sviatkov. Na jeseň v roku 2014 bola verejnosti sprístupnená usadlosť z éry Arpádovcov, ktorá predstavuje život našich predkov v období X. až XIV. stor. Sedem združení v rámci skanzenu chystá na roku 2015 také zaujímavosti, ako tábor dobrodružstiev, remeselnícke krúžky, či bojové ukážky.

Rodičia a deti môžu spoločne otestovať svoju šikovnosť a odvahu v tunajšom Parku dobrodružstiev, kde ich čaká lanová dráha so 100 stanicami.

Mesto Nyíregyháza ponúka svojim návštevníkom širokú škálu ubytovacích možností, od kempingu, cez penzióny a súkromné domky, až po štvorhviezdičkový hotel. Celková kapacita lôžok je 3000 kusov. V lete 2019 pribudne nový štvorhviezdičkový hotel Hunquest s 123 izbami. Hostia budú mať zo svojich izieb priamy vstup do kúpelov. Na svoje si prídu nielen gurmáni ale aj milovníci vína, veď iba 30 km odtiaľto sa nachádza svetoznáma vinárska oblast Tokaj a v blízkosti mesta sú tri veľké pálenice, ktoré ponúkajú širokú škálu miestnych destilátov. Vďaka vybudovanej diaľnici sa z Bratislavy dostanete autom do 480 km vzidalenej Nyíregyházi za necelých 5 hodín. Tí, ktorí tam už boli tvrdia, že sa oplatí vybrať aj na takúto vzdialenosť, .

 

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: