Vyhorený Libušín v plnej kráse

Jurkovičovo dielo po obnove

[j.protic] publikované: 2020-07-31 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Zrubová reštaurácia Libušín v horskom výletnom stredisku Pustevny pri Rožňove pod Radhoštěm v Zlínskom kraji pomenovaná po bájnej českej kňažnej Libuši je opäť v plnej kráse akú mala v roku 1925.


Česká národná kultúrna pamiatka v rázovitom Valašsku je dielom legendárneho slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviča (1868-1947), ktorý pod vplyvom malebných valašských, moravských i slovenských drevených ľudových vyrezávaných stavieb vytvoril osobitný národný štýl nazývaný ľudovou secesiou. Magnetom Libušína je nádherná drevená jedáleň so stovkou vyrezávaných stoličiek, vyzdobená freskami na motívy z valašských i slovenských povestí podľa diel slávneho českého maliara Mikoláša Aleša. Súčasťou jedálne boli aj tri secesné lustre, príborník a veľké hodiny.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Libušín je súčasťou areálu, ktorého vznik v osemdesiatych rokoch 19. storočia iniciovali členovia freštátskeho spolku Pohorská jednota Radhošť, prvého českého spolku turistov. Ten na horskom hrebeni v tisícmetrovej výške vytýčil prvé turistické chodníky a postavil útulňu Pustevna a po nej aj Šumnú. Pretože zakrátko nestačili záujmu milovníkov módnych výletov do prírody, hľadali riešenie u stavebnej firmy Michala Urbánka vo Vsetíne. A tam stretli mladého invenčného architekta Jurkoviča, ktorý im navrhol projekt Libušín a vedľa komfortný romantický hotel Maměnka s jedenástimi izbami, rodinným apartmánom a letnou terasou s nádherným výhľadom na okolité hory. Na jeseň 1899 oba objekty pre turistov slávnostne otvorili.

Drevo je krásny ale aj veľmi rizikový stavebný materiál. Najmä ak sa k nemu ubytovaní správajú necitlivo, napríklad tak, ako cez druhú svetovú vojnu aj Hitlerjugend. Po vojne to socialistický štát nechal chátrať až stavby v zúfalom stave pridelili Vlastivednému múzeu v prírode v Rožňove pod Radhoštěm. V roku 1999 dokončili generálnu rekonštrukciu, ale údajne kvôli zle nainštalovanému vykurovaniu osemdesiat percent objektu pri požiari v noci na 3. marca 2014 vyhorelo.

Už na druhý deň po požiari vyhlásil rožňovský skanzen národnú zbierku na obnovu. Za tri roky sa vyzbieralo v prepočte 380 tisíc eur, na obnovu prispeli Zlínsky a Moravskosliezsky kraj i Ministerstvo kultúry ČR, Český rozhlas v charitatívnom Koncerte pre Pustevny získal 120 tisíc korún. Lesy Českej republiky darovali na rekonštrukciu jedľovú a smrekovú guľatinu.

Našťastie sa našli Jurkovičove projekty, pri rekonštrukcii použili pôvodné remeselnícke stavebné postupy, doplnené však o vykurovanie tepelnými čerpadlami, najmodernejšiu hasiacu techniku, aby sa jedáleň by sa v prípade požiaru nehasila vodou ani penou ale inertným plynom.

Od 30. júla ju Libušín je prístupný pre verejnosť a na jeseň v jedálni začnú servírovať hosťom predovšetkým valašské jedlá a usporadúvať aj rozličné podujatia, vrátane svadieb.

(JB)

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: