Wattenmeer – tak blízko k moru

Nemecké ostrovy – obľúbené miesto dovolenkárov

[j.protic] publikované: 2020-08-11 | minusz Veľkosť písmaplusz

hírkép

Majú čaro, prírodnú krásu, sú dovolenkovými destináciami pre rodiny, cieľom pre oddych aj pre pôžitkárov, majú prímorskú atmosféru a oveľa viac.


Vietor a vlny, more priamo na dotyk a nebo nad hlavou: nemecké Severné more vás očarí svojou liečivou klímou, nekonečnými plážami a prenádhernou prírodou. Ostrovy v Nemecku zaradili do Svetového dedičstva UNESCO: sú to plytčiny mora Wattenmeer, je tu úžasná klíma, atmosféra a fantastické výhľady, hotely ale aj gastronómia na najvyššej úrovni.

Páči sa vám tento článok? Pošlite ho známemu!


Na relax a wellness sú úžasné ostrovy Severného mora a jeho prímorské letoviská a kúpeľné miesta, zálivy, kde budete úplne sami Pláže posiate mušľami, lúky z morských rias a jemné morské bahno tvoria pre mnohé zvieratá zdroj potravy. Rozkvitnuté lúky, ktoré vznikajú z morskej vody sa na ostrovoch striedajú s bielymi plážami a dunami. Aj milióny sťahovavých vtákov si na svojich cestách vyberajú plytčiny Wattenmeer ako zástavku na odpočinok. Všetko v jednom: vzdialení od všedného dňa objavíte na nemeckých ostrovoch svoj vlastný kúsok raja.

Wattenmeer je pobrežná časť Severného mora medzi obývanými a neobývanými Frískymi ostrovmi a pevninou Holandska, Nemecka a Dánska. Je 500 km dlhá a priemerne 20 km široká. Je to oblasť s nesmiernou ekologickou hodnotou a väčšina jej rozlohy je Chránená krajinná oblasť.

Pre Wattenmeer sú typické plytčiny a piesčiny, ktoré vznikajú pri odlive a sú rozdelené hlbokými a plytkými brázdami. Pozdĺž pobrežia je väčšinou piesčina, ktorá je pri každom prílive zaplavovaná slanou morskou vodou.

Osobitné čaro má súostrovie Hallig. Tvorí ho deaať malých plochých ostrovov v Severnom mori a pobrežie nemeckej spolkovej krajiny Šlesvisko-Holštejnsko Ešte do polovice 17.storočia k ním dosahovala pevnina a dodnes je možné dôjsť pri odlive na pevninu po mäkkom dne. Niekoľkokrát do roka sa zdvíhajú po silných búrkach vysoké vlny a hladina vody zaplavuje ostrovy.

Niektoré ostrovčeky sú obývané a prístupné aj v turistom. Medzi také patrí aj Hallig Hooge. Je to druhý najväšší z halligských ostrovov s plochou 5,6 km2 Keď opúštate loď, ktorá vás privezie k Hallig Hooge m§te možnosť vybrať si z troch spôsobov, ako ostrov precestovať, spoznať.Buď na sedadle konského povozu, bicyklom alebo peši. Hneď za malým prístavom sa pred vami otvorí zvláštna krajina bez stromov čí kríkov. Z roviny ostrovo vystupujú tzv.warfty.Tak sa volajú obydlia uložené na umelo vytvorených kopcoch vyskoých šesť metrov. Vďaka týmto umelým kopcom sa sem nedostane morská voda , ktorá zalieva celý ostrov v priemer päť-šesť krát za rok. Medzi warftamy sa tiahnú popri ceste vodné kanály, ktoré po záplavách odvádzajú vodu späť do mora. Asfaltové cesty sú úzke, oveľa uťšie ako na pevnine, ich údržba je veľmi drahá, a jazdia po nej iba konské povozy a cyklisti,zriedka autá, ktoré majú domáci obyvatelia... Pôda na ostrove je presolená, preto se nedá využiť innak ako pre pastvu. Miestni obyvatelia chovajú najmä kravy a kone.

Ostrovania sa v minulosti venovali najmä rybárstvu, to bol ich hlavný zdrav obživy. Dnes je to najmä turizmus. Ostrov navštívi ročne okolo 1OO tisíc turistov , z ktorých 35 tisíc aspoň raz raz prenocuje v niektorom z domov udržiavaných vo friskom štýle, v penzione alebo v apartmánoch Naraz sa sa však môže ubytovať iba 350 hostí, len toľko lôžok je na ostrove k dispozícii na prenajímanie.

Atraktívnym malým ostrovom je aj Hallig Gröde, ktorý sa môže pochváliť aj zaujímavaou raritou. Údajne tu žije iba 9 obyvateľov, je to najmenšia administrativna, samosprávna jednotka v Nemecku. Na jednom z dvoch warftov sa nachádza škola, kostol i učiteľský byt. Na ostrove sú iba štyri obytné domy . Preto v zime, keď sem nezavétajú žiadní turisti nepremáva sem ani ľoď. Obyvateľia sa musia prepraviť na člnoch na Hallig Hooge a až odtiaľ sa dostanú na pevninu na nákupy potravín alebo iných vecí. Pre niekho romantika, ale pre miestnych drsný život.....

 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz

Galéria:


Ďalšie správy v tejto sekcii: